Hasta güvenliğinde kimlik doğrulama, hastaların doğru tanımlanmasının önemi, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ve bir üniversite hastanesi uygulaması
Patient identification and verification in patient safety, the importance of the right patient identification, problems and proposed solutions and a university hospital practice
- Tez No: 358739
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Sağlık hizmetlerinde hasta güvenliği, son yıllarda tıbbı hataların artış göstermesiyle birlikte daha önemli bir konu haline gelmiştir. Hasta güvenliğini sağlamanın ilk kuralı ise hasta kimliğinin doğrulanmasıdır. Araştırma; hasta kimliğinin doğrulanması süreci ile ilgili problemleri tanımlamak ve sürece katkıda bulunmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma; Ankara'da bulunan bir üniversite hastanesinde yapılmış ve üç aşamalı olarak ele alınmıştır. Birinci aşamada; araştırma yapılan üniversite hastanesinde kullanılmakta olan“Hasta Güvenliğini Tehdit Eden Olay Bildirim Formu”verileri kullanılarak kimlik doğrulama ile ilgili 114 olay bildirim formu incelenmiş ve problemler tanımlanmıştır. İkinci aşamada; araştırma yapılan üniversite hastanesindeki cerrahi servislerde yatmakta olan 333 hasta ile yüz yüze görüşülmüş, hasta kimliğinin doğrulanması ile ilgili sorular sorulmuş, alınan cevaplar değerlendirilmiş ve problemin sahadaki boyutu incelenmiştir. Üçüncü aşamada ise; araştırma yapılan üniversite hastanesindeki cerrahi servislerde çalışan ve araştırmayı kabul eden 419 personel ile anket yapılmış ve veriler değerlendirilmiştir. Böylece problemin sağlık personeli tarafından algısı ile ilgili bir tanımlama yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda hasta güvenliğinde kimlik doğrulamanın önemine değinilerek, bu konudaki uygulamaların geliştirilmesi ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Patient safety in healthcare services has become more crucial as a result of increasing medical errors nowadays. The first rule for patient safety is patient identification. The research was carried out in order to determine problems related to patient verification process and make contribution to this process. The research was conducted in a university hospital in Ankara by following a three-step way. During the first step; 114 medical error reporting forms about identification verification were analyzed by using data of“Medical Error Reporting Form for Events Threatening Patient Safety”in the university hospital and the problems were identified. During the second step, face-to-face conversations with 333 patients in surgical services were carried out and questions about patient identification verification were asked to these patients. The answers were evaluated and the extent of the problem was examined. During the third step; a survey was conducted by 419 staff working in surgical services of the hospital and then data were assessed. Thus, the perception of healthcare staff for the problem was revealed. The significance of patient verification for patient safety was mentioned in the direction of the results of this research. Also, suggestions for improving practices in this field were made.