Sağlık kurumlarında tanı ilişkili gruplara dayalı geri ödeme modeli: Türkiye – Avustralya karşılaştırması
Di̇agnosi̇s related groups i̇n health insti̇tuti̇ons model-based repayment: Turkey and Australi̇a compare
  1. Tez No: 358741
  2. Yazar: UMUT BEYLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
BEYLİK Umut, Sağlık Kurumlarında Tanı İlişkili Gruplara Dayalı Geri Ödeme Modeli: Türkiye – Avustralya Karşılaştırması, Doktora Tezi, Ankara, 2014. Tanı İlişkili Gruplara dayalı geri ödeme metodolojisi ile gerçek veriler üzerinden Türkiye ve Avustralya karşılaştırması yapılarak, değerlendirmeler ve önerilerde bulunmak amacıyla bu tez çalışması yapılmıştır. Tez çalışması verileri 2009 yılına aittir. Avustralya verileri ülke bazında, Türkiye verileri ise 14 Hastane bazında olup, Sağlık Bakanlığından temin edilmiştir. Çalışma kapsamında yapılan Ülkeler ve Hastaneler arası karşılaştırma ve değerlendirmeler: frekansı en yüksek ilk 20 DRG, DRG Bağıl Değerleri, Hastanelere Geri Ödeme Miktarları, Karlılık Durumları, Hastane Vaka Karma İndeksleri ve DRG Maliyet Yapıları üzerine yapılmıştır. Çalışma sonucunda Avustralya Bağıl Değerleri ile Türkiye hastanelerine geri ödeme yapıldığında Türkiye Bağıl Değerleri ile yapılan geri ödemeye göre %14,53'lük oransal bir fark oluştuğu ortaya çıkmıştır. DRG geri ödeme yöntemine etki eden faktörler açısından ülkeler arasındaki farklılıklar ortaya koyularak, neden - sonuç ilişkisi kapsamında çeşitli değerlendirmeler ve önerilerde bulunulmuştur. Sonuç olarak Türkiye'nin kendine özgü bir DRG uygulaması için eksikliklerini gidermesi, bu sistem üzerine sağlık politikacılarının kararlı olması ve desteklemesi gerektiği vurgulanmış, sağlık kurumlarında maliyet yapılanmasının gerekliliği belirtilmiştir. Anahtar Sözcükler 1. Tanı İlişkili Gruplar 2. Bağıl Değer 3. Vaka Karma İndeksi 4. DRG Maliyetleri 5. Hastanelere Geri Ödeme
Özet (Çeviri)
BEYLİK Umut, Diagnosis Related Groups in Health Institutions Model-Based Repayment: Turkey and Australia Compare, Doctorate Thesis, Ankara, 2014. This thesis study is conducted for the purpose of evaluation and putting forward suggestions by comparing Turkey and Australia on the basis of real data with Diagnosis Related Group based payback methodology. The thesis study covers data for year 2009. As Australia data being country based and Turkey data being on the basis of 14 hospitals,all relevant data is obtained from Ministry of Health. International and inter-hospital comparison and evaluations in the framework of the study were conducted on the basis of: first 20 DRG with highest frequency, DRG Relative Values, Payback Amounts to Hospitals, Profitability Status, Hospital Case Mixed Indexes and DRG Cost Control. As a result of the study, in case that Turkey hospitals were paid on the basis of Australia's functional values. a 14.53% proportional difference was revealed relative to the payback amount paid on the basis of Turkey's relative values. In the terms of factors affecting DRG payback method, various evaluation and suggestions aredesignated in the framework of cause-result correlation by putting forward differences between countries. Consequently, Turkey's closing the gaps of a country specific DRG implementation, stability and support of health politicians are highlighted and necessity of cost control in health institutions is put forward. Key Words 1. Diagnosis Related Groups 2. Relative Value 3. Case Mix Index 4. DRG Costs 5. Reimbursement to Hospitals