İslami finansal araçların muhasebeleştirilmesi ve raporlanması
Accounting and reporting of the islamic financial instruments
- Tez No: 358742
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Günümüzde dünya ekonomisinin büyük bir yüzdesini faizli finansman araçları(Tahvil, Bono gibi) oluşturmaktadır. Bu araçların özellikle son yıllardaki krizlerden sonra çok da iyi çalışmadığı yatırımcılar tarafından tesbit edilmiştir. Son yıllarda İslami Finansman Araçlarına(Sukuk) olan ilgi günden güne artmaktadır. Bu araçlar sadece gerçek projelerde kullanılırken, geleneksel menkul kıymetler, ekonomiye katkı sağlamayan yapay işlemlerde de kullanılmaktadırlar. Tezde temel olarak Finansal Araçlar ve İslami Finansal Araçlar kavramı ayrıntılı olarak ele alınıp,TFRS 7, 9 çerçevesinde İslami Finansal Araçların nasıl muhasebeleştirilip ve raporlanacağını, uygulama örnekleriyle ayrıntılı şekilde anlatmaya çalışılacağız. Anahtar Sözcükler 1.Finansal Araçlar 2.İslami Finansal Araçlar(Sukuk) 3.SPE 4.Yükümlü 5.Sukuk Yatırımcıları 6.Mudaraba 7.Muşaraka 8.İcara 9.Selem 10.İstisna 11.Murabaha
Özet (Çeviri)
Nowadays, interest-bearing financial instruments(like bonds) construct a significant portion of the world's economy. However, subsequent to the recent crises, investors found that these instruments fail to offer a good performance. Through the recent years, the attention to Islamic financial instruments (Sukuk) has been increasingly growing. Though the Islamic financial instruments are solely applied in real prejects, other commonly used financial instruments are also applied in artificial projects. The present resaerch project is based on the concept of financial instruments and Islamic financial instruments and intends to elucidate how Islamic financilal instruments are accounted and reported within the framework of the IFRS 7,9. Finally, these discussions will be calarified using practical examples. Key Words 1.Financial Instruments 2.Islamic Financial Instruments(Sukuk) 3.SPE 4.Originator 5.Sukuk Investigators 6.Mudarabah 7.Musharakah 8.Ijarah 9.Salam 10.Istisna 11.Murabahah