Kamu kurumlarında bilişim teknolojileri ile ilgili şartname yazılırken teknoloji öngörüsünün yapılması
Making technological forecast while writing information technology specifications in public institutions
- Tez No: 358747
- Danışmanlar: DR. KEMAL BURAK CODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Science and Technology, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde teknoloji ve teknoloji ürünleri bilindiği üzere hızla değişmekte ve gelişmektedir. Gelişen ve değişen günümüz koşullarına kamu kurum ve kuruluşlar da alımlar yaparak ayak uydurmaya çalışmaktadır. Dünyada ve ülkemizde kamu alımlarının boyutları düşünüldüğünde, teknoloji içeren alımlar bu düzen içinde büyük öneme sahiptir. Kamu alımlarında şeffaflık ve verimlilik, zaten kısıtlı olan kaynakların kullanımında önem arz etmektedir. Bu bağlamda, teknoloji içeren projelerin şartname yazım sürecinde teknolojik öngörü yapabilmek önemlidir. Bu çalışmada, seçilen teknoloji alanı olan bilgisayar teknolojilerindeki değişimler incelenmiş, kamuda yürütülen projelerin süreleri veri olarak derlenmiş ve bu veriler kullanılarak analizler yapılmıştır. İlk bölümde kamu ihaleleri ve teknoloji değişimi hakkında bilgi verilmiştir. Ardından birçok projede kullanılan ortak bilgisayar bileşenlerinin teknolojilerinin değişimi incelenmiştir. Daha sonra ise kamudaki bazı anahtar kelimelerle seçilen örnek projeler üzerinden bilgisayar teknolojisi kullanan ürünlerinin tedarikini içeren projelerin ortalama tamamlanma süreleri hesaplanmıştır. Teknolojinin değişim hızı ile kamu projelerinin süresinin uyumsuz olduğu gösterilerek, teknoloji öngörüsü yapılarak bu projelerde güncel bilgisayar sistemlerini satın alınabilmesini sağlayan bir yöntem önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as it is well-known, technology products are evolving and developing continuously. Public institutions are trying to keep up with this evolving and developing technology by tenders. When the size of public procurements in Turkey and around the world is considered, these technology intense tenders have a great value. Since resources are limited, transparency and efficiency are very significant issues in public procurement. In this sense, it is very important to make technology forecast when a specification involving technological matters is being formed. In this study, changes in some computer components' technologies and the implemented projects' durations in public institutions have been gathered and this data has been analyzed. In the first section, some information about the public procurements and technological change are presented. Then, the technological changes in selected computer components are examined. After that, sample projects that consist of computer technologies are selected and average project completion time is calculated. It is shown that the pace of technological change and duration of projects are incompatible. A method for procurement of up-to-date computer systems in projects by employing technology forecast is proposed.