Open innovation maturity of Turkish A&D industry
Türk havacılık ve savunma sanayinin açık inovasyon olgunluğu
  1. Tez No: 952373
  2. Yazar: ARZU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Science and Technology, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Artan rekabet, küresel gerginlikler ve yıkıcı teknolojilerdeki hızlı gelişmeler, yeniliği şirketler ve ekonomiler için yalnızca rekabetçilik için değil, hayatta kalmak için bir zorunluluk haline getirmiştir. Açık inovasyon paradigması, şirketlerin artık izole bir şekilde hayatta kalamayacağını ve sürdürülebilir büyüme için dışsal bilgiye ve etkili iş birliklerine ihtiyaç duyduğunu savunmaktadır. Güvenlik endişeleri, korumacı politikalar ve geleneksel kapalı Ar-Ge faaliyetleri ile tanınmasına rağmen, havacılık ve savunma şirketleri de inovasyon sistemlerini açmaya çalışmaktadır. Bu gelişmelere rağmen, sektörün açık inovasyon uygulamalarını ve olgunluğunu inceleyen akademik çalışmalar hâlâ oldukça sınırlıdır. Bu tez, Türkiye'deki havacılık ve savunma şirketlerinin açık inovasyon olgunluğunu dinamik yetenekler teorisini kullanarak ölçen bir model geliştirmeyi ve bu modeldeki boyutları AHP yöntemi ile ağırlıklandırarak sektör spesifik bir ölçüm modeli tasarlamayı amaçlamaktadır. Geliştirilen model 5 kategori altında yer alan 16 boyuttan oluşmaktadır. Ardından ampirik bir çalışma ile, sektörün açık inovasyon olgunluğunu ölçmek amaçlanmıştır. Bu bağlamda, Türkiye'deki bir OEM şirketi ve onun inovasyon ekosisteminde yer alan firmaların yöneticileri ile bir anket gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçları, mülakatlar ve iç şirket verileri ile doğrulanmıştır. Bu araştırmada, hem nicel hem de nitel yöntemlerle veri toplanmıştır. Ampirik araştırma sonuçları, hem OEM şirketinin ve hem de inovasyon ekosisteminin, boyutlar arasında bazı farklılıklar olmakla birlikte planlı bir açık inovasyon olgunluk seviyesine sahip olduğunu (5 seviyeden 3üncüsü) göstermektedir. Son olarak, sektörün açık inovasyon olgunluğunu artırmak için politika ve strateji önerileri geliştirilmiş ve politika araçları tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing competition, global tensions, and rapid developments in disruptive technologies have made innovation a necessity for companies and economies, not just to be competitive but to survive. The paradigm of open innovation argues that companies can no longer survive in isolation and need external knowledge and effective collaborations for sustainable growth. Despite being known for security concerns, protectionist policies, and traditional in-house R&D activities, aerospace and defense (A&D) companies are also trying to open their innovation systems. However, academic studies examining the open innovation practices and maturity of the sector are still quite limited. This thesis aims to develop a model to measure the open innovation maturity of A&D companies in Türkiye employing the dynamic capabilities theory and to design a sector-specific model by weighing the maturity dimensions via AHP method. The model consists 16 dimensions under 5 categories. Later, an empirical study is conducted to measure Turkish A&D industry's open innovation maturity. In this context, the maturity model is converted into survey format and a field research was conducted with managers of a Turkish A&D OEM company and its innovation ecosystem. The survey results are verified through interviews and internal company data. In this research, data was collected both with quantitative and qualitative methods. The results indicate a planned (level 3, out of 5) maturity level both for the OEM and its ecosystem companies with some differences in dimensions. Finally, policy and strategy recommendations are developed, and policy tools are designed to enhance the industry's open innovation maturity.