Şiraz üzümünden (Vitis vinifera l.cv. shiraz) biyoaktif bileşiklerin özütlenmesi ve biyoaktif özelliklerinin araştırılması
Investigation on extraction of bioactive compounds from shiraz grape (Vitis vinifera l.cv. shiraz ) and determination of its bioactive properties
  1. Tez No: 577463
  2. Yazar: VECİHE SEDEF DİNÇER İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜMİT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Şiraz üzüm (Vitis Vinifera L.c.v. shiraz) meyvesinden elde edilen ekstraktların toplam fenolik madde, toplam antioksidan miktarı, diyabette anahtar konumda olan α-glikozidaz ve α-amilaz üzerine inhibisyon etkisi ve antimikrobiyel aktivitesi gibi biyoaktif özellikleri incelenmiştir. Su, metanol, etil asetat ve aseton kullanılarak elde edilen özütlerin toplam fenol miktarı gallik asite eşdeğer olarak 2,72-6,85 mg/g arasında değişkenlik göstermiştir. En yüksek toplam fenolik madde aseton özütte bulunmuştur. Meyve özütlerinin antioksidan kapasiteleri, serbest radikal giderici yöntemine göre (DPPH) EC50: 0,13-5,5 mg/mL arasında değişirken, indirgeme gücü kapasitesi yönteminde (FRAP) ise 6,39-142,2 mmol/L arasında değişmiştir. En güçlü antioksidan etki su ve aseton özütte gözlenmiştir. α-glikozidaz inhibisyonu IC50 cinsinden 0,21-2,52 µg/mL arasında farklılık gösterirken, α-amilaz inhibisyonu ise IC50: 7,28-19,67 µg/mL arasında değişmiştir. Meyve özütlerinin antimikrobiyel aktivitesine bakıldığında, elde edilen özütler test edilen bakterilerin (Escherichia coli, Staphylococcus aureus) fgelişmesini inhibe edememiştir.
Özet (Çeviri)
The bioactive properties of grape (Vitis Vinifera L.cv. shiraz ) in terms of total phenol, antioxidant, inhibitory effect on diabetes-relevant enzymes, α-glycosidase and α-amylase, and antimicrobial activity were examined in this study. Four different solvents (water, methanol, ethyl acetat and aceton) were used in the extraction of bioactive compounds. The total polyphenol content of the berry extracts varied from 2,72 to 6,85 mg gallic acid equivalents/g with respect to the solvents used. The highest total phenolics were found in aceton extract.In the determination of antioxidant activity, the free radical scavenging effect (DPPH) of berry extracts ranged from EC50: 0,13 to 5,5 mg/mL, while the reducing power capacity (FRAP) of grape extracts varied from 6,39 to 142,2 mmol trolox equivalents/L. The antioxidant effect of aqueous and aceton extract was found to be the most potent in antioxidant assays. α-glucosidase inhibition varied among extracts, from IC50: 0.21 to 2,52 μg/mL, while the α-amylase inhibition ranged from IC50: 7,28 to 19,67 μg/mL. None of grape fruit extracts show antibacterial activity.