Kamu istihdamında esnekleşme
Flexibility in public employment
  1. Tez No: 358790
  2. Yazar: İMREN PINAR DÜLGAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK ÖZKAL SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren yaygınlaşan küreselleşme ve neoliberalizm başlığı altında toplanabilecek“yeni”yaklaşımlar, kamu [personel] politikalarında önemli değişikliklere yol açmıştır. Keynesyen devletten minimal ve düzenleyici devlete dönüşüm, aynı zamanda devletin kamu hizmeti algısının piyasa eksenli dönüşümü anlamına gelmektedir. Kamu hizmetinde sunumdan ziyade ekonomik ölçütün ön planda tutulması, hizmetin sunucusu olan personelin değişebilir saatlerde, işyerlerinde ve statülerde istihdamını gerektirmekte ve bu gerekliliğin karşılanması kamu istihdamında esnekleşme politikalarıyla mümkün kılınmaktadır. Bu tez çalışmasında kamu istihdamında esnekleşmenin eleştirel bağlamda incelenmesi amaçlanırken konu, bütüncül bakış açısıyla devletin kamu politikalarını piyasacı anlayışla yürütmesi yönündeki tercihinin personel alanındaki yansıması olarak ele alınmaktadır. Türkiye'de bu tercih doğrultusunda 1980'li yıllarda özelleştirme ve taşeronlaşma uygulamalarıyla başlayan istihdamda esnekleşme hedefinin, 2000'li yıllarda da hükümetin politika belgelerinde yerini koruduğu gözlenmektedir. Esnekleşmede küresel sermaye örgütlerinin etkisi yadsınmamakla birlikte, konunun salt küresel bir dayatma değil, ulusal sermaye örgütlerinin ve devletin benimsediği politika olarak görülmesi kaçınılmazdır. Çalışmada kamu istihdamında esnekleşmenin sayısal boyutuna odaklanılarak niceliksel tablo ortaya konulmuştur. Kamu personel sayılarının nüfus ve toplam istihdam gibi parametrelerle karşılaştırılmasıyla yapılan hesaplamalarda politika belgelerinde kesintisiz biçimde yer verilen esnekleşme hedefinde, özellikle seçim dönemlerinde uygulanan popülist siyaset tarzı nedeniyle aksamalar olduğu görülmüştür. Bu nedenle sayısal incelemelerde esnekleşme politikalarına ilişkin istikrarlı bir başarı eğrisinin çizildiğini söylemek doğru değildir ancak bu hedefin personel politikalarında varılmak istenen nihai nokta olarak varlığını sürdürdüğü gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalization and the“new”approaches which can be generalized as neoliberalism becoming widespread since the last quarter of 20th century, has led important changes in public [personel] politics of the state. Transformation of Keynesyen state into the minimal state and the regulator state, means that public service understanding of the state rotates about axis of the market. It reguires to be put economic criteria above the service in changeable times, workplaces and status of personel and it is rendered possible by public employment flexibilization politics. In the study of thesis it purposes to examine the subject of public employment flexibilization in critical context and by general view, it is the reflection of the state politics in the other fields. In Turkey, the purpose of flexibilization began by privatization and sub-contracting practices in the 1980s and lasted during 2000s in the government programs and the other political texts. It can not be denied affect of global capital organizations in flexibilization but all the same time it is the demand of national capital organizaions and the government itself. In the study, it was focused on numerical flexibility and casted up public personel numbers compared with some parameters as population and total employment. As a result when the purpose of flexibilization is very obvious in politic documents, some interruptions are seen due to populist method of politics especially in election years. Because of this reason, it is not true to say that flexibilization politics have stable succesful course but the purpose of flexibilization still exists as ultimate purpose.