Biyoetik açıdan insan doğası
Human nature in bioethics
- Tez No: 358791
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnsan doğası hakkında birçok sahada çeşitli tezler ileri sürülmüştür. Felsefi açıdan insan doğasının metafizik ve empirik temelde ele alındığı bilinmektedir. Biyoetik açıdan değerlendirilen insan doğasının ise değişen bir öz olup olmadığı tartışılmalı görünmektedir. İnsan doğası değişebilen bir öze sahipse genetik araştırma ve uygulamalara izin verilmesinde bir sakınca görülmemektedir. Değişmeyen bir öze sahip olması durumunda ise genetik müdahaleye imkan tanınamayacağı ileri sürülmektedir. Bu ahlaki tartışma insan üzerinde yapılacak olan genetik araştırma ve uygulamaların sınırlarının belirlenmesi için oldukça önemli görünmektedir. İnsan hayatının başlangıcı ile ilgili olan yardımcı üreme yöntemleri, taşıyıcı annelik, genetik test, artık embriyonlar ve embriyonun statüsü sorunu bu çalışmada yerini alan ahlaki tartışmalar arasındadır. Bu başlıklarda ele alınan ortak problem ise insanın mahiyeti ile ilgili bir problemdir.
Özet (Çeviri)
In many fields about human nature has been proposed various hypotheses. On the one hand from a philosophical perspective, human nature are known that evaluated in the metaphysical and empirical basis . On the other hand with respect to bioethics, human nature seem controversial in terms of whether there is an esence itself. If it has an essence that can be changed , it is not considered a drawback about approval of genetic research and applications. This moral arguments seem to be very important for the determination of the limits of genetic research and applications to be made on human being. Assisted reproduction methods, surrogacy, genetic testing, embryonic wastes and embryo status issue Which is associated with the beginning of human life are between moral debates to be taking place in this work. The common problem that is discussed in these titles is on what is human being.