Türkiye'de Emniyet Teşkilatı'nda teknolojik yeniden yapılanma: Denetim ve gözetimin değişen doğası
Technological reconstruction in Turkish Police Force: Control and surveillance's changing nature
  1. Tez No: 358808
  2. Yazar: ÖZGÜR GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE YÜCESAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Gözetim, denetimin bir aracı olarak tarihin her döneminde var olmuştur. Her dönemde, dönemin şartlarına göre şekil alarak günümüze kadar süregelmiştir. İlk çağlardaki gözetim, daha çok şiddet ve baskıyla, kabile, imparatorluk ya da monarşiler gibi iktidarların gücünü destekleyen bir unsur olarak vuku bulmuştur. Modern toplumların oluşmasıyla birlikte, gözetimin kaynağı şiddet ve baskıdan yönetime kaymış ve gözetim sistematik bir hal almıştır. Günümüzde gözetimin gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri aracılığıyla kullanılmak suretiyle kapasitesi ve hedef kitlesi genişlemiştir. Bu kapsamda gerçek anlamda gözetim toplumunun varlığından bahsedilir olmuştur. Ayrıca gözetim faaliyetleri ulusal sınırların da dışına çıkmış, küresel bir boyut kazanmıştır. Üç bölümden oluşan bu çalışmada Türkiye'deki gözetim toplumu tehlikesine dikkat çekilmiş ve bu kapsamda Emniyet Teşkilatı bünyesindeki Polnet ve Mobese gözetim araçları incelenmiştir. Bunların yurttaşa ve topluma bakan ve kurumsal anlamda oluşturduğu tehditlere dikkat çekilmiştir. Bütün bu tehditleri yok etmek amacında gözetimin yönetimine yönelik somut yapısal öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Surveillance has been in every period of history as a tool of social control. It has continued until today according to conditions of the period. Initially, surveillance was like a supporting fact of power actors such as monarchies, imperials, tribes with violence and oppression. With growing of modern societies, surveillance's source was turned from violence and oppression to administration in which surveillance was initiated to being executed systematically. Nowadays surveillance capacity and influence area have been expanded owing to information and communication technologies. In this context, surveillance society's presence has been occured exactly. Moreover surveillance activities have been globalized. In this study which is comprised of three parts, it is mentioned firstly surveillance society risk in Turkey then Polnet and Mobese surveillance tools in“Emniyet Teşkilatı”which is domestic security unit. Especially it is focused on threats of these tools in terms of citizens, society and institution. In order to eliminate these threats some tangible recommendations are made.