Karagöz geleneğinde değişim
Evolution in Karagöz tradition
  1. Tez No: 358840
  2. Yazar: SERKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
16.yy'dan itibaren Anadolu topraklarında kendini gösteren Karagöz oyununun kökeni ve doğuşu için birçok rivayet vardır. Bu araştırma Karagöz'ün tarihinden çok, Karagözün tarih içinde ki değişimini ele alır. Karagöz bir halk sanatı olarak değişen, gelişen, kendini yenileyen, günümüz moda deyimiyle kendini güncelleyen bir sanattır. Ancak bu sanat yine gelişen, değişen çağdaş gösteri sanatları içerisinde kendini yeterli derecede gösterebilimiş ve geniş kitlelere ulaşabilmiş değildir. Bu araştırma Karagöz'ün değişiminin neler olduğunu ve değişen Karagöz'ün nerede durduğunu incelemektedir. Eski ve yeni Karagöz metinleri incelenerek, Karagöz'ün asli halinden değişimi gözlemlenirken, bir gösterim sanatı olan Karagöz'ün günümüz çağdaş tiyatro seyircisi için ne kadar farklı bir deneyim sunduğuna yanıt aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is too many story about the origin and the birth of The Karagöz tradition which exist in Anatolia since 16. th century. This research contains the change of Karagöz during history, but not it's history. Karagöz is an art which change, develop, restore it self as a public art. However, this art couldn't find enough place in the field of art and popularity among the people. This research try to find out what's the change of Karagöz and where it stays between other arts. By researching the old and new documents about Karagöz, we try to find an answer about how it changes from it's original circumstance and how it offers a different experience for the audience of modern theatre.