Gelişimsel kalça çıkığı olgularının kapalı reduksiyon sonrası manyetik resonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of patients with MRI after closed reduction of developmental dislocation of the hip
- Tez No: 358885
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAY BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Gelişimsel kalça displazisi (GKD) çocukluk çağında sık görülen ve tedavi edilmediği zaman ciddi sakatlıklara yol açabilen bir hastalıktır. Bu çalışmada alçılama sonrası kalça ekleminin redüksiyon durumu ve patolojik anatomik değişikliklerin MRG ile belirlenmesi amaçlandı. Bunun yanında saptanan değişikliklerin hastalığın prognozuna etkisi ve MRG?nin GKD?deki etkinliği araştırıldı. İstatiksel yöntem olarak; çalışmamızın verileri SPSS (ver:14,0) programına yüklenerek değerlendirmede Wilcoxon testi kullanıldı. Verilerimiz tablolarda olgu sayısı ve yüzdesi şeklinde belirtilerek yanılma düzeyi 0.05 olarak alındı. Yerel etik kurulu onayı alındı. Mayıs 2003 ile Eylül 2012 tarihleri arasında onam formu imzalayarak çalışmamıza katılmayı kabul eden 31 olgunun 42 kalçası çalışmaya dâhil edildi. Kapalı redüksiyon yapılan olgulara MRG hastanemizde bulunan TOSHİBA MARKA XLARD 1,5 TETRA Model cihazla yapıldı. Alçılama sonrası hastalara 1-3 hafta arasında çekim yapıldı. Her olgunun MRG?deki patolojik anatomik değişiklikleri not edildi. MRG?de saptanan redüksiyon durumu dışında saptanan diğer patolojilerde normal tedavi seyri değiştirilmedi. Olguların takipleri prospektif olarak yapıldı. Bu süreçte olguların tedavisinde karşılaşılan zorluklar, komplikasyonlar, cerrahi tedavi gereksinimleri not edildi. Olguların MRG bulguları ile prospektif takip sonuçları arasındaki ilişkiler incelendi. Çalışmamızda literatüre benzer olarak takip edilen olguların %11,9?da alçılama sonrası takipte redislokasyon, %4,7 alçı içerisinde redislokasyon, %83,3 tam redüksiyon tespit edildi. Redislokasyon görülen olgularda hipertrofiye ligamentum teres ya da labrum patolojileri gibi redüksiyona engel yapıların olduğu tespit edildi. Redüksiyon kalitesini değerlendirmede elde edilen çok planlı görüntüler nedeniyle MRG etkindir. Konservatif tedavinin zorlanması ya da konservatif bir yöntemle tedavi olabilecek kalçalarda cerrahi tedaviye gidilmesi tedaviyi zorlaştıracağı gibi komplikasyon oranlarınıda arttırabilmektedir. Bu yönde tedavi planlamasında MRG etkndir. Redüksiyon sonrası erken dönemde MRG yapılabiliyorsa önermekteyiz. Redüksiyon sonrası gecikmiş çekimler tedaviyi aksatacağından dolayı önermemekteyiz. GKD?de MRG ile takip ve tedavi planlamasında geniş olgu sayıları ile uzun takip süreli ve karşılaştırılmalı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Developmental dysplasia of the hip (DDH), a common childhood disease, and when left untreated can lead to serious injury. In this study, after casting anatomical and pathological changes of the hip joint with MRI to determine the reduction. In addition, the effect of changes detected on the prognosis of the disease and to determine the efficacy of MRI. Statistical method; study SPSS (ver: 14.0 ) computer program Wilcoxon test was used for the evaluation . Data shows the number and percentage of patients in the form of tables indicating the error level was set at 0.05. Between May 2003 and September 2012 study by signing the consent form 42 hips in 31 patients who agreed to participate were included in the study. Hospital patients with closed reduction and MRI were used as the Toshiba brand XLARD 1.5 TETRA Model. 1-3 weeks after the casting of the patients was shot. MRI anatomical pathological changes were noted in each case. Reduction was observed in MRI detected except in the normal course of treatment of other pathologies changed. Patients were prospectively followed up. In this process, the difficulties encountered in the treatment of patients, complications, surgical treatment requirements were noted. Examined the relationship between MRI findings and the results of a prospective follow-up of patients. 11.9% of the patients in our study, similar to the literature in redislocation follow-up after casting, plaster 4.7% in redislocation, full reduction of 83.3 % was detected. Hypertrophy of the ligamentum teres in the cases redislocation reduction in the obstacles, such as buildings or labral pathology was detected. Assessing the quality of images obtained from the reduction of many planned MRI enabled. Conservative treatment can go to surgery or unnecessary strain. As this would complicate the treatment may increase the complication rates. MRI is effective in treatment planning in this direction. MRI after reduction is possible, we recommend an early stage. Files delayed after reduction may affect treatment. MRI follow-up and treatment planning of DDH large number of cases and comparative studies with a longer follow-up is needed