İntravenöz ferrik karboksimaltoz verilen kronik böbrek hastalarında hipofosfatemi sıklığı ve hipofosfatemiye etki eden faktörler
Hypophosphatemia i̇ncidence in patients with chronic kidney disease treated with i̇ntravenous ferric carboxymaltose and factors related to hypophosphatemia
  1. Tez No: 667526
  2. Yazar: ALİ ERDEM DAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ŞUMNU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığının (KBH) önemli komplikasyonlarından biri olan aneminin tedavisinde parenteral demir preperatları sıklıkla kullanılmaktadır. Bu preperatlarda özellikle demir karboksimaltoz (FKM)artmış hipofosfatemi insidansı ile öne çıkmaktadır. Çalışmamızda KBH hastalarında FKM tedavisinin hipofosfatemi insidansını ortaya çıkarmayı ve hipofosfatemi gelişimini öngörücü faktörleri irdelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem:Tek merkezli ve retrospektif olan çalışmamıza Ocak 2018-Ocak 2019 arasında nefroloji polikliniğine başvurup FKM tedavisi alan toplam 43 hasta alındı. Diyalize girmeyen 32 KBH hastası KBH grubunu oluştururken, demir eksikliği anemisi tanısıyla FKM tedavisi verilen ve böbrek fonksiyon bozukluğu olmayan 11 hasta kontrol grubunu oluşturdu. Tedavi öncesi ve sonrası serum fosfor düzeylerine ulaşılamayan hastalar dışlandı. Hastaların kimlik bilgileri, boy, kilo, sistolik ve diyastolik kan basıncı değerleri, diyabet varlığı, bazal Hb, kreatinin, ferritin, TSAT, kalsiyum, fosfor, PTH, 25-OH vitamin D, kullanılan FKM dozu, 1. hafta fosfor, ferritin ve Hb değerleri not edildi. Veriler SPSS 14.0 veri tabanına aktarıldı. Bulgular:Hasta grubunun %69'unu kadınlar oluşturmaktaydı. Yaş ortalaması 68.8±10.2 idi. Hastaların %40'ında diyabetes mellitus tanısı mevcuttu. Serum kreatinin ortalaması 2.3±1.1 mg/dl iken, eGFR ortalaması 29.7±17.6 ml/dk bulundu. KBH evrelerine göre hastalar gruplara ayrıldığında 3 hasta evre 5, 16 hasta evre 4
Özet (Çeviri)
Purpose:Treatment of anemia which major complication of chronic kidney disease to be used iron preparations usually.In these preparations, especially with the incidence of increased levels of hypophosphatemia, the presence of iron carboxymaltose (FCM).In our study we intend to find out treatmen of FCM incidence of hypophosphatemia on chronic kidney disease (CKD) patients. Materials and Methods:In our study which single center and retrospective receipted totally 43 patient who consult for nephrology polyclinic and taken FCM treatment on between January 2018 and January 2019. Non-dialysis 32 CKD patient creating CKD group. 11 patients who have diagnosis of iron deficiency anemia and have normal renal function creating control group.Patients who before and after treatment not reach serum phosphorus level excluded. Patients identy informations,weight,height,systolic and dyastolic blood pressure value,presence of diabet,basal Hb,creatinin,ferritin,TSAT,calcium,phosphorus,PTH,25-OH vitamin D,used FCM dose, first week phosphorus,ferritin,Hb values be noted.Data transferred to SPSS 14.0 database. Findings:Patient group of %69 created women.The avarage age is 68.8±10.2.Patients of %40 there were diabet diagnosis.The avarage serum creatinin is 2.3±1.1 mg/dl, the avarage eGFR 29.7±17.6 ml/dk that was finded.When patient separate groups of KBH stages, 3 patients stage 5,16 patients stage 4