Lomber diskektomi sonrası nane yağı uygulamasının ağrı ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of peppermint oil application on pain and anxiety level after lumbar discectomy
  1. Tez No: 815862
  2. Yazar: MESUT MEŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu araştırma, lomber diskektomi sonrası nane yağı uygulamasının ağrı ve anksiyete düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma randomize kontrollü deneysel olarak, İnönü Üniversitesi TÖTM beyin cerrahi kliniğinde Eylül 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın evrenini; İnönü Üniversitesi TÖTM beyin cerrahi kliniğinde yatan ve lomber diskektomi olan LDH hastaları oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise; güç analizi sonrası araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 68 hasta (34 deney, 34 kontrol) oluşturdu. Veri toplamada, Hasta Tanıtım Formu, Sayısal Ağrı Ölçeği ve Durumluk Kaygı Ölçeği kullanıldı. Deney ve kontrol grubundaki hastalara, hasta tanıtım formu hastalar ameliyatta gitmeden önce araştırmacı tarafından uygulandı. Deney ve kontrol grubundaki hastalara ameliyat sonrası 2. saatte SAÖ ve DKÖ birlikte uygulandı ve deney grubuna 5 damla nane yağı steril gazlı beze damlatılıp 10 dakika süreyle koklatılırken kontrol grubuna herhangi bir girişim uygulanmadı. Daha sonra deney ve kontrol grubundaki hastalara ameliyat sonrası 3 ve 4. saatlerde SAÖ ve DKÖ tekrar uygulandı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Cronbach's Alpha, Ki-kare analizi, bağımsız gruplarda t testi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, Bonferrroni ve Pearson korelasyon testleri kullanıldı. Bulgular: Deney ve kontrol grubu hastaların ameliyat sonrası 2. saat ağrı ve durumluk kaygı puan ortalamalarının karşılaştırılmasında gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı(p>0.05). Ancak, ameliyat sonrası 3 ve 4.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to examine the effect of peppermint oil application on pain and anxiety levels after lumbar discectomy. Material and Method: The research was carried out as a randomized controlled experimental study at the İnönü University TOTM neurosurgery clinic between September 2022 and June 2023. The universe of the research; LDH patients who were hospitalized in İnönü University TOTM neurosurgery clinic and had lumbar discectomy constituted. The sampling of the research is; Established 68 patients (34 experiments, 34 controls) who tested run inclusion criteria after power analysis. In data collection, Patient Description Form, Numerical Pain Scale and State Anxiety Inventory were used. The patient information form was applied to the patients in the experimental and control groups by the researcher before the patients went to the surgery. The patients in the experimental and control groups were administered NPS and SAI together at the 2nd hour postoperatively, and 5 drops of peppermint oil were dripped onto a sterile gauze cloth and sniffed for 10 minutes in the experimental group, while no intervention was applied to the control group. Then, NPS and SAI were applied again to the patients in the experimental and control groups at the 3rd and 4th hours after surgery. Descriptive statistical methods, Cronbach's Alpha, Chi-square analysis, t test in independent groups, analysis of variance in repeated measurements, Bonferroni and Pearson correlation tests were used in the statistical evaluation of the data. Results: The difference between the groups was not found statistically significant when comparing the pain and state anxiety mean scores at the 2nd hour postoperatively in the experimental and control groups (p>0.05).