Primer hipertansiyonlu bireylerde vasküler endotelyal growth faktör ve Tie-2 reseptör düzeylerinin belirlenmesi
Determination of vascular endothelial growth factor and Tie-2 levels in patiens whit pri̇mary hypertension
- Tez No: 358909
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERCAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Primer hipertansiyon etyopatogenezi ile ilgili olarak şimdiye kadar birçok faktörün etkili olabileceği ortaya konmuştur. Bu faktörlerden birisi de anormal anjiyogenezdir. Biz bu çalışmada, hipertansif bireylerde bir anjiyogenik faktör olan VEGF ile anjiyopoetin reseptörü olan Tie-2 reseptörlerinin düzeylerini ve hipertansiyonla ilişkili olabilecek bazı biyokimyasal parametreleri incelemeyi amaçladık. Çalışmamıza 90 birey primer hipertansiyonu olan 30 hasta (Hasta grubu) ve ailede hipertansiyon hikayesi olan sağlıklı 30 kişi (Kontrol 2 grubu) ile ailede hipertansiyon hikayesi olmayan sağlıklı 30 birey (Kontrol 1 grubu) olarak 3 gruba ayrıldı. Hastaların kan basınçları ölçüldü. Biyokimyasal parametrelerine bakıldı. VEGF ve Tie-2 düzeyleri ELISA yöntemiyle belirlendi. İstatistiksel yöntem olarak Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanıldı Hasta grupta Tie-2, VEGF, LDL ve Trigilerid düzeylerini yüksek, HDL düzeyini ise düşük olarak tespit ettik. (p0,05) Sonuç olarak, elde ettiğimiz bulgular VEGF ve Tie-2 reseptörlerinin primer hipertansiyonla ilişkili olabileceğini göstermiştir. Ancak VEGF ve Tie-2 reseptörlerinin hipertansiyonlu hastalarda uzun dönemde kardiyovasküler hastalıklar açısından prognozu göstermedeki rolünü anlamak için daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
It has been revealed that many factors can take a part in pathogenesis of primary hypertension. One of these factors is abnormal angiogenesis. In this study we aimed to investigate the levels of VEGF, an angiogenic factor, and Tie-2, angiopoetin receptor, in individuals with hypertension and some biochemical parameters related to the hypertension. In the present study 90 individuals have been divided in to 3 groups as 30 patients with primer hypertension (patient group), 30 healthy individuals with normal blood pressure but with positive family story (Control group 2) and 30 healthy individuals with normal blood pressure and negative family story(Control group 1). All individuals have been evaluated in terms of blood pressure and biochemical parameters. The levels of VEGF and Tie-2 have been evaluated by using ELISA method. Kruskal Wallis and Mann Whitney U test have been used for statistical analysis. In patient group, while Tie-2, VEGF, LDL and Trigilerid levels have been found high, the levels of HDL has been found low (p0,05). As a result of this study, these results indicate that VEGF and Tie-2 receptor may be related to the primer hypertension. But there is need for further studies to understand the role of VEGF and Tie-2 receptors as a long term prognostic factor in patients with primer hypertension.