Çocukluk çağı zehirlenmelerinde etiyolojik faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of etiologic factors in childhood poisoning
  1. Tez No: 358911
  2. Yazar: UTKU AYGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada; Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Acil Servisi?ne Haziran 2009 - Haziran 2011 tarihleri arasında getirilen yaşları 1 ay-17 yaş arasında değişen (ortalama 44±18 ay) 318 zehirlenme olgusu geriye dönük olarak değerlendirildi. Zehirlenme olgularının tüm acil başvurularına oranı % 5.1 idi. Olguların % 65.1?i erkek ve erkek:kız oranı 1.8 : 1?di. Zehirlenme etkenlerinin %66 ?sı (n: 210) farmakolojik ajanlar, %34?ü (n: 108) ise farmakolojik olmayan ajanlardı. Zehirlenmelerin en sık görüldüğü yaş grubu 25ay - 4 yaş (%75.2) ve bu dönemde en sık zehirlenme etkeni ilaçlar idi. Mevsime göre dağılımda hastaların % 40.3?ü yazın, %25.2?si ilkbaharda, % 18.2?si kışın ve % 16.4?ü sonbaharda başvurmuştu. Zehirlenmelerin %66.2?sinin ev içi, %33.8?inin ev dışı ortamda gerçekleştiği belirlendi. Olgularının %10.1?u intihar amaçlı, %11.3 bilgisizlik, %69.2?i kaza sonucu, %0.6 iyatrojenik, %0.6 bağımlılık, %0.3 maruziyet, %1.6 yanetki, %6.3 diğer sebeplerden meydana gelmişti. Kaza ile ilaç alımının bölgemizde en sık görülen zehirlenme etkeni olduğu tespit edildi. Sonuç olarak, bölgenin zehirlenme profilinin belirlenmesinin sağlık personeli ve toplumun bilgilendirilmesi ve koruyucu önlemlerin alınmasında katkısı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Poisoning cases (n:318) aged between 1 month-17 years (73±56 months) who applied to the Pediatrics Emergency Unit of Cumhuriyet University Faculty of Medicine between June 2006-May 2007 were evaluated retrospectively. The ratio of poisoning cases to all pediatric emergency admissions was 6.2%. Şfty-three percent of cases were males and the ratio of male/female was 1.8:1. Of the poisoning agents, 66% (n: 210) were pharmacologic and 34% (n: 108) were nonpharmacologic agents. The highest proportion of poisoning was in the 25 months-5 years of age group (35%) and the most common poisoning agents were drugs. When evaluated according to the season, 40.3% of the patients in the summer, 25.2% in the spring, 18.2% in the winter and 16.4% presented in the autumn. It was determined that 66.2% of the poisoning cases occurred at home and 33.8% occurred outside the home. Of the poisoning cases, 7.9% were suicidal, %11.3 ignorance, %69.2 were accidental , %0.6 were iatrogenik, %0.6 were addiction, %0.3 were exposure, %1.6 advers effect, %6.3 were the other reasons. Medicines were the most frequent poisoning agents in our region. It is important to determine the poisoning characteristics of each region to undertake preventive measures and educate the public and health staff.