Down sendromlu çocukların gelişimsel durumlarının genişletilmiş-gelişimi izleme ve destekleme rehberi(G-GİDR)ile değerlendirilmesi
Evaluation of developmental status of 0-5 years old children with down syndrome by expanded guide for monitoring child development (E-GMCD)
  1. Tez No: 358921
  2. Yazar: SERPİL DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA GÜMÜŞ DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Gelişimsel Pediyatri polikliniğine başvuran 0-5 yaş arası Down Sendromlu çocukların gelişimsel durumlarının Çocuk ve Gençler İçin İşlevsellik Yetiyitimi ve Sağlığın Uluslararsı Sınıflandırması- International Classification of Functioning, Disability and Health-Child and Youth Version (ICF-CY)' nın 4 temel alanındaki işlevler, etkinlikler, yaşama katılım, çevresel etmenler açısından Genişletilmiş-Gelişimi İzleme ve Destekleme Rehberi (G-GİDR) ile değerlendirilmesidir. Gereç-Yöntem: Bu araştırma kesitsel ve gözlemsel olan durum saptama çalışmasıdır. Araştırmanın örneklemini 1 Kasım 2012 – 31 Mart 2013 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Gelişimsel Pediyatri polikliniğine başvuran Down Sendromlu çocuklar oluşturmuştur ve G-GİDR ile değerlendirilmişlerdir. Bulgular: Çalışmaya 1-60 ay arası toplam 100 çocuk dahil edilmiştir. Çocukların 59'u (%59) erkek, 41'i (%41) kızdır. Çocukların 57'sini (%57) doğumsal kalp hastalığı olanlar oluşturmaktadır. Bu çocukların G-GİDR ile anlatım dili, alıcı dil, hareket, ilişki, oyun ve özbakım alanındaki gelişimsel durumları değerlendirilmiş, bu alanlardan yalnızca bir alanda gelişimi gecikmeli olan 21 (%21), birden fazla alanda gecikmesi olan 67 (%67) çocuk saptanmıştır. Ailelerin %75'i hareket, %73'ü dil gelişimlerinde kaygı duymaktadır. Çocukların 18'inde (%18) dikkat ve öğrenme, 8'inde (%8) uyku, 15'inde (%15) yeme alanında sorun olduğu bildirilmiştir. Kırk dokuz (%49) çocuk özel eğitim alırken, 51'inin (%51) özel eğitim almadığı saptanmıştır. Çalışmamızda özel eğitim için rapor alma yaşı ortalama 18±9 ay, özel eğitime başlama yaşı da ortalama 19±10 aydır. Özel eğitim alan ve fizik tedavi alan çocukların çoğunluğunu 2-4 yaş arası çocuklar oluşturmaktadır. Sonuçlar: Down Sendromlu çocuklar gelişimsel gecikmeleri açısından düzenli ve yakın takip edilmesi gereken çocuklardır. Aileler çocuk hekimleri tarafından özel eğitim ve fizik tedavi sürecinin erken başlanması konusunda bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidirler.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate developmental status of 0-5 years old children with Down Syndrome by Expanded Guide for Monitoring Child Development (E-GMCD) according to 4 fundamental areas of International Classification of Functioning, Disability and Health-Child and Youth Version (ICF-CY) body functions and structures, activities, participation and environmental factors. Materials and Methods: This is a cross sectional case study. The sample constituted of children with Down Syndrome aged 1-60 months who admitted Developmental Behavioral Pediatrics Department of Inonu University Medical School hospital between 1 November 2012 – 31 March 2013. Results: A total of 100 children between 1-60 months were evaluated. The study sample consisted 59 (59%) boys and 41(41%) girls. Of the children 57% had congenital heart diseases. Developmental status of children about receptive language, expressive language, gross and fine motor, relationships (social and emotional), playing and self help skills were evaluated by E-GMCD. Twenty-one (21%) children had developmental problems in only one domain, whereas 67 (67%) children had more than one problems. Of the families 75% reported concerns about motor skills and 73% reported concerns about language development. Eighteen percent (18%) of children had a problem about attention and learning domain, 8% had sleep and 15% had feeding problems. Forty nine (49%) of the children were receiving special education, 51 (51%) children had not received special education yet. In this study, the mean age of children who had disability health report was 18±9 months. The mean age of beginning to special education was 19±10 months. Most of children who received special education and physiotherapy were between 2 and 4 years old. Results: Children with Down Syndrome must be followed regularly and closely for developmental delays. Families must be informed of the efficacy of early intervention and physical therapy by pediatricians.