Optimum design of plates under uniform stress traction
  1. Tez No: 35905
  2. Yazar: İLHAN KUYUCUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET S. TEKELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu tezde, sonlu elemanlar yöntemine dayalı, amaç ve kısıt fonksiyonlarının türevlerini gerektirmeyen bir optimizasyon yöntemi kullanılarak uniform gerilmeye maruz delikli ve çentikli plakların optimum tasannu ele alınmıştır. Etkili bir yapısal analiz için, genel amaçlı bir optimizasyon programı ile bir sonlu elemanlar programı birleştiıilmiştir. Birleştirilmiş program; gerilme, deplasman ve dizayn değişkenleri ile ilgili kısıtlara maraz kalan yapıların minimum ağırlığım bulmak için kullanılabilir. Optimizasyon işlemi sırasında, sonlu elemanlar modeli değişen, iki boyutlu, yapısal optimizasyon problemleri üzerinde durulmuştur. Bu problemler otomatik sonlu elemanlar ağı oluşturma tekniklerini gerektirmektedir. Yöntemin etkinliğini göstermek amacıyla beş adet örnek problem incelenmiştir. Bu örnekler, her iki karşıt kenarından uniform yük ile yüklenmiş delikli plakları içermekledir. Bu plakların minimum ağırlıkları amaç fonksiyonları ve dizayn değişkenlerinin limitleri ile gerilme üzerindeki limitler kısıt fonksiyonları olarak alınmıştır. Kullanılan optimizasyon yöntemi programlama açısından amaç ve kısıt fonksiyonlarının türevlerini gerektiren yöntemlere göre daha kolaydır ve fazla bilgisayar hafızası gerektirmemektedir. Buna karşılık, optimum dizaynı elde etmek için gerekli iterasyon sayısı çok yüksektir. Ayrıca, elde edilen optimum noktanın kesin minimum mu, yoksa bölgesel minimum mu olduğunun belirlenmesine gerek duyulmaktadır. Bu zorluğun üstesinden gelebilmek için program farklı başlangıç noktalan için birden fazla kez çalıştınlmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis presents optimum design of plates with hole or notch under uniform stress traction using a finite element based optimization technique which does not require gradients of objective and constraint functions. A general purpose optimization program is coupled to a finite element analysis program to provide an efficient tool for structural analysis. The combined program may be used to design structures for minimum weight subject to constraints on stress, displacement, and design variables. Attention is focused on the special two dimensional problems of structural optimization which are due to a finite element model that must change during the optimization process. These problems require automated mesh generation techniques. Five design examples are presented to demonstrate the power of the method. In the examples, the rninimum weight of the structure has been taken as an objective function subject to constraints which include limits on the size of design variables and stresses for plates with hole or notch, loaded uniformly in the plane on two opposite sides of the square. It is concluded that the method is computationally very simple and does not require a large computer storage. On the other hand, the number of iterations is fairly high to obtain the optimum point. Care should also be taken that the global minimum rather than a local minimum has been found. To overcome this difficulty, more than one run from different initial points should be made.