İntestinal atrezili olgularda klinik deneyimimiz
Clinical experience in patients with intestinal atresia
  1. Tez No: 359074
  2. Yazar: YILMAZ ARAYICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK OTÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İntestinal atrezi; nadir görülen ve cerrahi müdahale gerektiren bir konjenital malformasyondur. Hastalıktaki temel patoloji, barsak devamlılığının bozulmasıdır. Mortalite oranı zaman içinde giderek azalmıştır.Bu çalışmada amacımız, bu ciddi konjenital anomalinin tedavisi konusunda kliniğimizin deneyim ve sonuçlarını paylaşmaktır. Bu amaçla; Temmuz 2006 ile Temmuz 2011 tarihleri arasında kliniğimizde tedavisi ve takibi yapılan 75 intestinal atrezili hasta incelendi. Bu hastalar; cinsiyetleri, ekanomalileri, antenatal takipleri, ameliyat öncesi takipleri, uygulanan ameliyat prosedürü, postoperatif takipleri ve komplikasyonları açısından değerlendirildi.Bu hastaların 35'i (%47) erkek, 40'i (%53) kızdı. Olguların çoğunun (%60) antenatal tanısı yoktu. Ortalama doğum ağırlıkları 2520 gramdı (900-4100 gr). Kliniğimize ortalama geliş süreleri 118 saatti (5 saat-40 gün). Başvuru anında, hastaların (%50)'si septikti. Bu bebeklerin çoğunda (%66) ek anomali mevcuttu. Hastalar uygun olan en kısa sürede ameliyat edildi. Ameliyat sonrası, hastalar bebek yoğun bakım koşullarında ve deneyimli kişilerce takip edildi.Bu ciddi anomaliye sahip bebeklerin, uygun yoğun bakım koşullarında yaşam şansı yüksektir. Erken tanı çok önemlidir. Hastalar uygun olan en kısa zamanda ameliyat edilmelidir. Standart bir cerrahi ve takip uygulamak yerine; hastaya en uygun girişimleri uygulamak gerekir. Klinik tecrübe ve yeterli yoğun bakım koşulları mortaliteyi azaltır. Komplikasyonların, ilerlemeden önce tespit edilmesi ve gerekli müdahalenin yapılması gerekir.
Özet (Çeviri)
İntestinal atresia is a rare congenital malformation that requires surgical intervention. The basic pathology in the disorder, disturbance of bowel continuity. The mortality rate has decreased gradually over time.Aim of this study, the results of this experience and share our clinic for the treatment of severe congenital anomalies. To this end, the treatment in our clinic between July 2006 and July 2011 and followed-up 75 patients with intestinal atresia were examined. These patients, gender, ekanomalileri, antenatal surveillance, pre-operative follow-up, operation procedure, and complications were evaluated for postoperative follow-up.33 of these patients (44%) were male and 42 (56%) were female. Most of the cases (60%) had no antenatal diagnosis. The average birth weight of 2520 g. (900-4100 g). Average of 118 hours in our clinic arrival times (5 hours-40 days). Admission, the patients (50%) percent with sepsis. Most of these infants (66%) had additional anomalies. The patients were operated on as soon as appropriate. After surgery, patients were followed up for the baby in intensive care, and experienced personnel.These infants with serious anomalies, appropriate intensive care have a good chance of living conditions. Early diagnosis is very important. Patients should be operated as soon as appropriate. Instead of applying a standard surgical and follow-up, the patient should apply the most appropriate initiatives. Adequate clinical experience and reduces mortality in intensive care conditions. Complications, and appropriate intervention should be determined before proceeding.