Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda kortizol düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cortisol levels in patients with obstructive sleep apnea syndrom
  1. Tez No: 359125
  2. Yazar: MEHMET GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KEMAL TUZCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giri? ve amaç : Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS) toplumda sık görülen bir durumdur. Uykuda meydana gelen solunum güçlüğü, apneler ,oksijen desatürasyonları kişide stres oluşturup hipofiz adrenal aksın aktivitesinin artmasına neden olmaktadır. Bu çalışmamızda OSAS ve sağlıklı bireylerdeki gece kortizol düzeyleri , sabah kortizol düzeyleri, 24 saatlik serbest kortizol atılımlarını karşılaştırmayı amaçladık. Materyal - metod : Çalışmada; Ocak 2012 ile Eylül 2013 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Endokrin Bölümünde yatan horlama, gündüz uyku hali, tanıklı apne gibi OSAS semptomları olan vücut kitle indeksi ? 30 olan 50 hasta ( 25 kişi kontrol, 25 kişi OSAS) çalışmaya alındı. Çalışmalar için kan örnekleri alındı. Klinikte yattığı süre içerisinde gece 23.00 , sabah 08.00 ? de kortizol seviyesi bakıldı. Sonraki günlerde 24 saatlik idrar toplatıldı ve serbest kortizol atılımı hesaplandı. Daha sonra gece 23.00 ? de hastalara 1 mg deksametazon supresyon testi uygulandı. Bulgular : Kontrol grubunun yaş ortalaması 43,76±8,36 ; OSAS grubunun ise 46,68±5,75 idi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Obstructive Sleep Apnea Syndrom (OSAS) is a most commonly form of apnea in society. Breathing difficulty during sleep, apneas, and oxygene desaturations cause stress in individuals, leading to increased hypophysis adrenal axis activities.In this study, our aim is to compare night cortisol levels, morning cortisol levels, 24-hour free cortisol test measurements between individuals with OSAS and healthy subjects. Material and Method: A total of 50 cases ( 25 controls and 25 individuals with OSAS ) with body mass index ?30, who had OSAS symptoms such as snoring, daytime sleepiness and witnessed apnea, and who had been admitted to the department of Endocrinology, Dicle University, between January 2012 and September 2013. Blood samples were taken to be tested. During night hospitalization, their cortisol levels were measured at 23.00 o?clock at night and at 8.00 in the morning. On the following days, 24-hour urine was taken, and free cortisol level was measured. Then, 1 mg dexametazon suppression test was performed at 23.00 o?clock at night. Findings: Mean age of the control group was 43,76±8,36, whereas that of OSAS group was 46,68±5,75 (p>0,05).