Lipofilik ilaçlarla olan zehirlenmelerde body mass indeks (BMI) inin prognoz üzerine etkisi
Effects of body mass index (BMI) on prognosis in poisoning with lipopilic drugs
  1. Tez No: 482664
  2. Yazar: İLKER KAÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Amaç: Acil servise lipofilik ilaç zehirlenmesiyle başvuran hastalarda Body Mass İndeks (BMI) inin prognoz üzerine etkisini araştırmayı planladık. Gereç ve yöntem: Yaptığımız araştırmada Ocak 2014 - Ağustos 2016 tarihleri arasında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine lipofilik ilaç zehirlenmesiyle başvuran 202 tane hastanın dosyalarının retrospektif olarak taranması ve bu hastaların BMI'lerinin hesaplanıp prognoz üzerine etkilerinin incelenmesini yaptık. Bulgular: Ocak 2014 - Ağustos 2016 tarihleri arasında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi toksikoloji yoğun bakım ünitesinde toplam 5583 hasta takip edildi. Çalışmaya toplam 202 hasta dahil edildi. 202 hastanın 97'si (%48) erkek, 105'i (%52) kadındı. Yaş median (IQR) 32,5 (21) idi. Çalışmaya dahil edilen 202 hastanın 87'si (%43,1) 18-30, 98'i (%48,5) 31-60, 17'si (%8,4) ise 60 yaş üstü idi. 75'i (%37,1) 18-24,9 BMI aralığında, 127'si (%62,9) ≥25 BMI aralığında idi. Hastaların 106'sı (% 52,5) organofosfat, 49'u (%24,3) sertralin, 28'i (%13,9) ketiapin, 9'u (%4,5) propranolol, 7'si(%3,5) haloperidol, 2'si (%1) klomipramin, 2'si (%1) lokal anestezik, 1'i (%0,5) bupropion, 1'i (%0,5) lamotrijin, 1'i (%0,5) verapamil içme şikayeti ile başvurdu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: We planned to investigate the effect of Body Mass Index (BMI) on prognosis in patients presenting with emergency department lipophilic drug poisoning. Material and method: We conducted retrospective screening of 202 patients' files with lipophilic drug poisoning to the Konya Education and Research Hospital Emergency Department between January 2014 and August 2016 and investigated the effects of BMI on these patients on their prognosis. Results: Between January 2014 and August 2016, a total of 5583 patients were enrolled in the intensive care unit of the Toxicology Training and Research Hospital of Konya. A total of 202 patients were included in the study. 97 (48%) of the 202 patients were male and 105 (52%) were female. Age median (IQR) was 32.5 (21). Of the 202 patients included in the study, 87 (43.1%) were 18-30, 98 (48.5%) were 31-60, 17 (8.4%) were over 60 years of age. (37,1%) were in the range of 18-24,9 BMI, and 127 (62,9%) were in the range of BMI ≥25. Of the patients, 106 (52.5%) were organophosphate, 49 (24.3%) sertraline, 28 (13.9%) quetiapine, 9 (4.5%) propranolol, 3,5) haloperidol, 2 (1%) clomipramine, 2 (1%) local anesthetic, 1 (0,5%) bupropion, 1 (0,5%) lamotrigine, 1 (0.5%) complained of verapamil drinking. There were statistically significant differences between the groupings in terms of BMI in terms of age, active complaints, hypertension, coronary artery disease, psychiatric disease, atrial fibrillation, atropine requirement, pralidoxime (PAM) requirement, duration of stay in mechanical ventilator.