Açık kalp cerrahisi uygulanan siyanotik/nonsiyanotik konjenital kalp hastalarında modifiye ultrafiltrasyonun postoperatif karaciğer ve böbrek fonksiyonları üzerine etkisi (Retrospektif çalışma)
Retrospective effects of modified ultrafiltration on postoperative hepatic and renal functions of pediatric patients with congenital siyanotic/nonsiyanotic heart defect who underwent open heart surgery
  1. Tez No: 306360
  2. Yazar: DENİZ BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞIRLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Pediatrik kardiyopulmoner baypas total vücut sıvında ve damar eçirgenliğinde artmaya neden olur. Dokular aralarına sızan bu sıvı organ onksiyonlarında bozulmalara neden olmaktadır. Modifiye ultrafiltrasyon çocuklarda kardiyopulmoner baypasa bağlı oluşan toplam vücut sıvı artışının neden olduğu organ fonksiyon bozukluklarını önlemek amacıyla geliştirilmiştir. Bu çalışmada amacımız konjenital kalp hastalığı nedeni ile kardiyopulmoner baypas kullanılarak opere edilen siyanotik ve siyanotik olmayan çocuklarda MUF kullanımının karaciğer ve böbrek fonksiyonları üzerine etkisini araştırmaktıMateryal ve Metod: Ocak 2009 ile ağustos 2011 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve damar cerrahisi kliniğinde opere edilen modifiye ultrafiltrasyon kullanılan (grup 1) n:63, kullanılmayan (grup 2) n:31 toplam 93 hasta çalışmaya dahil edildi. Daha önceden bilinen operasyon ve organ fonksiyon bozukluğu olan, acil şartlarda operasyona alınan, sistemik ve otoimmün hastalığı olan ve kompleks kardiyak anomali nedeni ile parsiyel düzeltme yapılan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Organ fonksiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla operasyon öncesinde ve sonrasında kan örnekleri alındı. Hastalar operasyon sonrası ilk 8 ve 24.saat idrar miktarı, drenaj miktarı, diüretik kullanımı, inotrop kullanımı, kan ve kan ürünü kullanımı, diyaliz ihtiyacı ve mortalite açısından retrospektif olarak incelendi.Bulgular: Preoperatif verileri ve operasyon verileri açısındangruplar benzerdi. Grup1 için kreatinin düzeyinin operasyon sonrasında yüzde değişim oranı %56,5, grup 2 için %25,8 olarak hesaplandı. Vücut yüzey alanına göre univaryant analizde anlamlı olarak bulundu. (p:0,0310,05).Sonuç: Pediatrik açık kalp cerrahisinde modifiye ultrafiltrasyonun kullanımının böbrek yetmezliği gelişimini azalttığı ve karaciğer fonksiyonlarını koruduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aims: Increased total body water and capillary permeabilty in pediatric cardiopulmonary bypass can cause organ disfunction. Modified ulltrafiltration is developed for decrease total body water and attenuate organ disfunction. The purpose of this study, is to investigate retrospective effects of modified ultrafiltration on postoperative hepatic and renal functions of pediatric patients with congenital siyanotic/nonsiyanotic heart defect who underwent open heart surgery.Materials and methods: In this study, we assessed 93 children who underwent pediatric cardiac surgery with cardiopulmonary bypass from January 2009 to August 2011.Patients were divided into two groups. Group 1 (n=62) patiens, to whom modified ultrafiltration was performed, compared with 31control patients(group 2). Patients who had redo cardiac surgery, preoperative organ disfunction, otoimmune disease, genetic disorders, shunt and emergency operations were excluded. Preand postoperative biochemical parameters, postoperativeurine output, chest tube drenaige, diüretic usage, blood and bloodproduct transfusion, dialysis requirement and mortality were compared.Results: Age, weight, body surface area, congenital defect type and number, preoperative and intraoperative blood samples measurement, cross clamp time, cardiopulmonary bypass time were similar between 2 groups (p>0,05).The difference in percent increase in creatinine leves of 2 group was statistically significant by univariant analysis (p0,05) (4of 62 patients died in group 1, while only 1 of 31 in group 2).Conclusions: Hemodynamic, pulmonary, hematologic and immunologic effects of modified ultrafiltration are well known. Although our study group was not big enough to get a conclusion, we believe that modified ultrafiltration can be an effective method in preservation of renal and hepatic function of the patients whounderwent total reconstructive congenital heart surgery.