Papiller tiroit kanserli hastalarda siklin D1 (CCND1) A870G polimorfizminin araştırılması
Investigation of cyclin D1 (CCND1) A870G polymorphism in patients with papillary thyroid cancer
  1. Tez No: 359188
  2. Yazar: ALPER AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKTÜRK MARALCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Genetik, General Surgery, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hücre siklusunda G1'den S fazına geçişte siklin proteinleri önemli görevler almaktadır. Bu siklin proteinlerini kodlayan genlerde bulunan polimorfizmler sonucunda hücre siklusu etkilenip normal hücre kontrolsüz çoğalan kanser hücresi haline gelebilir. Siklin proteinlerinden Siklin D1'i kodlayan CCND1 geni A870G polimorfizminin birçok farklı kanser türü ile ilişkili olduğu yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir. Bu çalışmada Türk popülasyonundaki papiller tiroit kanserli hastalarda CCND1 geni A870G polimorfizmi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, papiller tiroit kanserli 102 hasta ile sağlıklı 174 bireye ait periferik kan örnekleri incelenmiştir. Toplanan kan örneklerinden elde edilen DNA'larda CCND1 A870G polimorfizmi PCR-RFLP tekniği kullanılarak analiz edilmiş, allel ve genotip frekansları belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda allel frekansları açısından hasta ile kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenirken (p=0.042), genotip dağılımlarında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p=0.085). Lojistik regresyon analizi sonucu kurulan yaşa, cinsiyete, alkol ve sigara kullanımına göre düzeltilmiş modelde; GG genotipine kıyasla AA genotipine sahip bireylerde 2,036 kat (%95 GA, 0.854-4.852), AG genotipli bireylerde ise 1.662 kat (%95 GA, 0.738-3.747) papiller tiroit kanser için yüksek risk saptanmıştır fakat bu veriler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p˃0.05). Papiller tiroit kanser için G alleli referans olarak alındığında A alleline sahip 45 yaş üstü bireylerde (OR=1.91, %95 GA, 1.09-3.349, p=0.024) ve A alleline sahip kadınlarda (OR=1.731, %95 GA, 1.056-2.838, p=0.029) yüksek risk istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. GG+AG kombine genotipine kıyasla AA genotipine sahip 45 yaş üstü bireylerde (OR=2.281, %95 GA, 1.015-5.126, p=0.046) papiller tiroit kansere yakalanma riskinin anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada Türk popülasyonunda CCND1 A870G polimorfizminin papiller tiroit kansere yakalanma riski ile ilişkili olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyclin D1 (CCND1) plays a critical role in the transition from G1 to the S phase in the cell cycle. In the polymorphisms of the genes which encode these cyclin proteins, the cell cycle is affected and a normal cell may become a cancer cell which proliferates in an uncontrolled way. Many studies have showed that A870G polymorphism of the CCND1 gene, which is coding D1 cyclin protein, is associated with many different cancer types. In this study we investigated the A870G polymorphism of the CCND1 gene on the patients with papillary thyroid cancer, in Turkish population. Peripheral blood samples of 102 papillary thyroid cancer patients and 174 healthy controls were analysed as part of the study. The A870G polymorphism of the CCND1 was analysed by using PCR-RFLP techniques and alleles and genotype frequencies were calculated. In this study, there was a statistically significant difference between patient and control groups for alleles frequencies (p=0,042) but no statistically significant difference for genotype's distribution (p=0,085). In the model that was set up according to logistics regression analysis and was adjusted to age, sex, alcohol and cigarette use; in comparison with GG genotype, papillary thyroid cancer's risk was 2,036 fold higher for AA genotype (%95 GA, 0.854-4.852) and 1,662 fold higher for AG genotype (%95 GA, 0.738-3.747) but this data wasn't statistically significant (p>0,05). In the patients with A allele and older than 45 years (OR=1.91, %95 GA, 1.09-3.349, p=0.024) and female patients with A allele (OR=1.731, %95, GA, 1.056-2.838, p=0,029) there was statistically significant high risk for papillary thyroid cancer, using the G allele as the reference allele. In patients with AA genotype and older than 45 years (OR=2.281, %95 GA, 1.015-5.126, p=0.046) was associated with a significantly higher risk of papillary thyroid cancer compared with GG+AG combined genotype. In this study, we founded that the A870G polymorphism of the CCND1 gene can be associated with the risk of papillary thyroid cancer development, in Turkish population.