Pankreas kanseri ile UGT1A3 ve UGT1A7 gen ekspresyonları arasındaki ilişkinin araştırılması
Identification of UDP-Glucuronosyltransferase UGT1A3 and UGT1A7 genetic expression in pancreatic cancer
  1. Tez No: 359189
  2. Yazar: LATİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ABDULHALİK BALIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Genetik, General Surgery, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Pankreas kanserlerinin ölüm oranlarının yüksek olması nedeniyle önemli sorun teşkil etmektedir. Bu yüzdendir ki bu dokularda kanser hücresi görülmeden tespit edilmesi ve kansere dönüşecek hücrelerin daha önceden tanı alması ve koruyucu genetik faktörlerin bulunması oldukça önemlidir. UGT1A gen ailesinin kanser oluşumunda koruyucu etkisi olduğu birçok çalışmada ortaya konmuştur. Bu nedenle araştırmamızda pankreas kanserlerine ait hücrelerin UGT1A3 ve UGT1A7 genlerinin ifade düzeyleri incelenmesi ile pankreas kanserlerinde gen tedavisinin moleküler temellerinin ortaya konması, pankreas kanserlerinin erken tanısının bu dokularda henüz kitlesel değişiklikler meydana gelmemişken gen analizleri ile konabilmesi amaçlanmaktadır. Bu prospektif çalışma etik kurul onayı ile pankreas kanserli hastalarda yapıldı. Ameliyatta alınan tümörlü ve sağlam dokularda mRNA ve cDNA seviyeleri çalışıldı. Real Time PCR ile UGT1A3 ve UGT1A7 gen ifadelerinin tespiti yapıldı. 2-ΔCt metodu kullanılarak bu genlerin ifade düzeyleri beta-aktin ifade düzeyleri ile kıyaslandı. Çalışmaya 13 kadın (%30,2), 30 erkek (%69,8) hasta dahil edildi. Yaş ortalaması 61,5 idi. Hastaların 40'ının patolojisi adenokarsinom olarak tespit edildi. UGT1A3 gen ekspresyonu 2-ΔCt değeri normal dokuda 0,00512, tümörlü dokuda 0,00916 ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancers are very important malignities because of their high mortality rates. Thus, it is important to be able to evaluate the cells that will become cancer in future and to know the protective genetic factors. In many studies, it has been shown that UGT1A gene family has protective effects on cancer development. Therefore the aim of this study is to evaluate the rate of UGT1A3 and UGT1A7 gene expression, to search the molecular bases of pancreatic cancer's genetic treatment and to make early diagnose of pancreatic cancers possible before occurrence of any mass in pancreas. This study was performed after the approval of ethical committee, on patients with pancreatic cancer. mRNA and cDNA levels were measured in normal and tumor tissues which were collected intraoperatively. UGT1A and UGT1A7 gene expressions were determined with real time PCR with 2-ΔCt method, we compared expressions rates of this genes with beta-actin's. Thirteen female (%30.2) and 30 male (%69.2) patients were included. Main age was 61.5. Pathological diagnosis of 40 patients was adenocarcinoma. 2-ΔCt value of UGT1A3 gene expression was 0.00512 in normal tissue and 0.00916 in tumor tıssue.