Pankreas kanseri hücrelerine lifirafenib uygulaması ile hücre ölüm yolaklarının değerlendirilmesi
Evaluation of cell death pathways by lifirafenib application to pancreas cancer cells
- Tez No: 961388
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİDE SEMA BOLKENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Pankreatik duktal adenokarsinom (PDAC), kötü prognoz ile ilişkilendirilen metastatik bir kanser türüdür. PDAC gelişimi, onkogenlerde ve tümör baskılayıcı genlerdeki somatik mutasyonlarla ilişkilendirilmiştir. Özellikle Kirsten RAS genindeki (KRAS) mutasyonlar, pankreas kanseri hastalarının yaklaşık %95'inde görülmektedir. Epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR) ve KRAS gibi onkogenleri baskılamak amacıyla geliştirilen ve klinik faz çalışmaları devam eden inhibitörlerden biri olan lifirafenib bu çalışmanın odak noktasını oluşturmuştur. Ayrıca lifirafenib apoptoz, asidoz, hipoksi gibi koşulların kanser tedavilerine karşı direnç geliştirmesiyle bağlantılıdır. Bu nedenle hipoksiye bağlı tümör mikroçevresi ile ilişkili moleküler hedeflerin araştırılması büyük önem taşımaktadır. Karbonik anhidraz9 (KA9), hipoksiye ve asidoza karşı gelişen adaptasyonlarda görev alan, kanser gelişiminde rol oynayan bir hücre yüzey glikoproteinidir. Bu çalışmada, lifirafenib'in Panc02 hücrelerine olan etkilerini inceleyerek, alkaliptoz ve apoptoz ile ilişkili gen ifadelerini değerlendirip, pankreas kanserinde tedavi ajanı olarak kullanılabilmesi için moleküler mekanizmasına açıklık getirilmesi amaçlandı. Apoptoz ve alkaliptoz belirteçlerini tespit etmek için gerçek zamanlı kantitatif polimeraz reaksiyonu (qRT-PZR) ve immünositokimya (ICC) yöntemleri uygulandı. Farklı dozlarda uygulanan lifirafenib Panc02 hücrelerinin canlılık oranlarını %50'den fazla düşürdü. qRT-PZR sonuçlarında apoptoz belirteçlerinde düşüş saptanırken, protein düzeylerinde kontrol grubuna göre artmış olduğu bulundu. Sonuç olarak lifirafenib'in Panc02 hücrelerini programlı ve programsız olarak ölüme götürdüğünü ve protein düzeyinde farklı ölüm yollarını aktive ettiğini söyleyebiliriz. Bu bulgular, hedefe yönelik tedavi yaklaşımlarının pankreas kanseri yönetiminde umut vadettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic ductal adenocarcinoma (PDAC) is a metastatic cancer type associated with poor prognosis. The development of PDAC is linked to somatic mutations in oncogenes and tumor suppressor genes. Notably, mutations in the Kirsten RAS gene (KRAS) are observed in approximately 95% of pancreatic cancer patients. This study focuses on lifirafenib, one of the inhibitors currently undergoing clinical trials that has been developed to suppress oncogenes such as the epidermal growth factor receptor (EGFR) and KRAS. Moreover, lifirafenib is associated with resistance to cancer therapies under conditions such as apoptosis, acidosis, and hypoxia. Therefore, investigating molecular targets related to the hypoxia-induced tumor microenvironment is of great importance. Carbonic anhydrase9 (KA9) is a cell surface glycoprotein involved in the adaptations to hypoxia and acidosis, playing a role in cancer progression. In this study, the aim was to investigate the effects of lifirafenib on Panc02 cells by evaluating gene expression related to alkaliptosis and apoptosis, and to understand its molecular mechanism for potential use as a therapeutic agent in pancreatic cancer. qRT-PCR and immunocytochemistry methods were employed to detect markers of apoptosis and alkaliptosis. Lifirafenib, applied at different doses, reduced cell viability of Panc02 cells by more than 50%. While quantitative real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR) results showed a decrease in the expression of all apoptotic markers, an increase in protein levels was observed compared to the control group. In conclusion, we can say that lifirafenib induces programmed and unprogrammed death in Panc02 cells and activates different death pathways at the protein level. These findings suggest that targeted therapeutic approaches hold promise in the management of pancreatic cancer.