Akut mezenterik iskemide citrulline'in tanısal değeri
Akut mezenterik i̇skemide citrulline'in tanisal değeri
  1. Tez No: 359201
  2. Yazar: ABDÜL RIDVAN KULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HIZIR YAKUP AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Tanısı zor ve mortalitesi yüksek bir hastalık grubu olan akut mezenterik iskemide, serum citrulline seviyesinin, tanıda anlamlı olup olmayacağının ortaya koyulması amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Çalışma Erciyes Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun onayı ile Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı bünyesinde planlandı. Akut karın tablosuyla acil servise başvuran 48 hasta, akut mezenterik iskemi grubu (AMI grubu) ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların tamamından EDTA'lı tüpe periferik kan numuneleri alındı. Numuneler santrifüje edilerek serum“citrulline”seviyeleri ölçülmek üzere numuneler -20°C'de saklandı. Hastaların demografik bilgileri ve D-dimer, kan gazı, beyaz küre ve kreatinin değerleri kaydedildi. Hastaların sonuçları ortalama  standart sapma olarak verildi. İstatistiksel incelemede student-t test, tek değişkenli ve çok değişkenli analiz yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
DIAGNOSTIC VALUE OF CITRULLINE IN ACUTE MESENTERIC ISCHEMIA Aim: Study aimed to reveal if serum citrulline level is a significant marker in diagnosis of acute mesenteric ischemia, which has high mortality with difficulties in diagnosis. Patients and Methods: Study was planed at Department of General Surgery, Erciyes University School of Medicine, under approval of Clinical Research and Ethics Committee of Erciyes University. Patients divided in two groups; acute mesenteric ischemia group (AMI group) and control group. Periferic venous blood samples were taken fom all patients to blood sample tubes carrying EDTA. All samples were santrifuged and blood serum samples were reserved at -20 celcius degrees of temperature to assess serum citrulline levels. Leucocyte counts, serum creatinine and D-dimer levels, arterial blood gase analysis and demographic charecteristics of patients were recorded. Statistical results given as mean  standart deviation. Student-t test and tek değişkenli and çok değişkenlianalysis performed for statistical analysis.