Üç değişik protetik alt yapı materyalinin iki farklı siman ile bağlanma dirençlerinin incelenmesi
Three different infrastructure prosthetic material, with cement bağlanmadi̇rençleri̇ni̇n study of two different
- Tez No: 359247
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA DENİZ İZGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Kaybolan diş dokusunu yenilemek, estetik, fonksiyon ve biyolojik uyumu sağlamak diş hekiminin ve protetik diş hekimliğinin en büyük amaçları arasında yer almaktadır. Son yıllarda hastaların yapılan sabit protezleri daha uzun süre kullanma istekleri hekimleri klinik olarak başarılı materyal ve siman arayışına yöneltmiştir. Restorasyonlarda klinik başarının sağlanmasında, restorasyon ile diş yapısı arasında güçlü bir bağlantı oluşması ve siman ile altyapı materyali arasındaki başarılı bağlantı; mikrosızıntı ve desimantasyonun önlenmesini ve sonuçta restorasyonun uzun ömürlü olmasını sağlayacağı anlaşılmıştır. Biz de çalışmamızda üç farklı alt yapı materyali ile iki farklı rezin simanın bağlanma dayanımlarını istatistiksel olarak inceledik. Çeşitli sebeplerden dolayı çekilmiş olan 78 adet üst çene santral kesici diş invitro olarak kullanıldı. Dişlerin labial yüzeyinden 1.5mm ve insizal yüzeyinden 2mm elmas frez kullanılarak irrigasyon altında kesildi. Hazırlanan yüzeylere uygun metal, zirkonyum ve seramik bloklar üretildi. Dişler kullanılacak simanlara göre iki gruba ayrıldı ve ilk gruptaki dişlerde yüzey pürüzlendirilmesi yapıldı(%40 fosforik asit). Daha sonra MDP içerikli primer(ED Prime II Likit A Ve Likit B) dişlerin yüzeyine uygulandı. Bu uygulmadan sonra zirkonyum, seramik ve metal blokların primerleri uygulandı ve rezin siman(MDP içerikli rezin siman) ile yapıştırıldı. İkinci grup dişler ise yüzey işlemleri uygulanmadan kendinden adeziv rezin kompozit siman ile primer uygulanmış zirkonyum, seramik ve metal bloklar yapıştırıldı. Hazırlanan örnekler hazır kalıplara yerleştirilerek fikse edildi. Modeller termal siklus cihazında 2.000 döngüye maruz bırakıldı. Hazırlanan örnekler instron cihazında çekme testi uygulanarak modellerin retansiyon ve dayanımları ölçüldü. Çalışmamızın sonucunda dual-cure rezin simanın(MDP içerikli siman) self adeziv rezin simana(kendinden adeziv rezin kompozit siman) göre daha yüksek dayanım gösterdiği, panavia-seramik ve panavia-metal gruplarının en yüksek dayanıma sahip olduğu gözlendi. En düşük değer ise self-metal olarak ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Restoration of the missing dental tissue and enabling the aesthetical, functional, and biological compatibility are among the greatest goals of dentists and prosthetic dentistry. The urge of patients to use the fixed partial dentures for a longer period of time in recent years has directed dentists to search for a clinically successful material and cement. It has been understood that for a clinical success in restorations, a strong connection between restoration and dentition as well as the successful connection between cement and substructure material could help the restoration to be long-lasting by preventing the microleakage and decementation. In our study, we statistically examined the connection resistances of three different substructure materials and two different resin cements. 78 maxilla central incisor teeth which were extracted for various reasons were used as invitro . 1.5mm from the labial surface and 2mm from incisal surface of the extracted 78 central incisor teeth were cut under irrigation by the use of diamond drill. Metal, zirconium and ceramic blocks that are appropriate for the prepared surfaces were produced. The teeth were categorized into two groups based on the cements that will be used and surface chiseling of the teeth in the first group were made (40% phosphoric acid). Then, primer (ED Prime II Liquid A and Liquid B) with MDP content were applied on the surface of the teeth. Following the application, primers of zirconium, ceramic, and metal blocks were applied and attached by means of resin cement (resin cement with MDP content). The second group of the teeth was attached to zirconium, ceramic, and metal blocks to which primer was applied by means of resin composite cement which was adhesive without any surface operations. Prepared samples were fixed by being placed into ready-made molds. The models were exposed to 2.000 cycles in the thermal cycle device. By instron device, we measured the retention and resistance values by applying tensile testing apparatus with the help of models By the end of the study, it was observed that dual-cure resin cement (cement with MDP content) showed higher resistance than self-adhesive resin cement (self-adhesive resin composite cement) and panavia-ceramic and panavia-metal groups had the highest resistance. The lowest value was found to belong to the self-metal.