Çok katmanlı zirkonya laminate veneer restorasyonlarda altyapı rengi, siman rengi ve yaşlandırmanın renk değişimine etkisi
The effect of substracture color, cement shade and aging on the color change of multilayer zirconia laminate veneer restorations
  1. Tez No: 971340
  2. Yazar: EBRU BİNİCİ AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE TURHAN BAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Laminate veneer (LV) restorasyonlar, minimal invaziv ve estetik bir tedavi seçeneğidir. Son dönemde bu restorasyonlarda yüksek translusent zirkonya materyalleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu materyallerin optik özellikleri ise sinterleme sıcaklığı, siman tipi ve rengi, zirkonya çeşidi, materyal kalınlığı, altyapı rengi ve yaşlanma gibi birçok faktörden etkilenebilmektedir. Bu çalışmanın amacı; farklı çok katmanlı translusent zirkonya seramiklerden hazırlanan laminate veneer restorasyonlarda, zirkonya materyal çeşidinin, altyapı renginin, siman renginin ve ölçüm zamanlarının (simantasyon sonrası ve yaşlandırma sonrası) renk değişimine etkisinin değerlendirilmesidir. Bir fantom diş üzerinde laminate veneer preparasyonu yapıldı. Tarayıcı ile taranarak üç boyutlu sanal model elde edildi. Sonrasında farklı renkteki diş renklerini temsil etmek amacıyla light (A1/B1) ve medium (A2/A3) olmak üzere iki farklı renkten rezin daylar 3B baskı yöntemiyle üretildi. Restorasyon tasarımları, CAD-CAM sistemi ile yapıldı. Laminate veneer restorasyonlar; üç farklı zirkonya materyalinden (çok katmanlı süper yüksek translusent özellikte 5Y-TZP zirkonya, çok katmanlı yüksek translusent özellikte 4Y-TZP zirkonya, çok katmanlı ultra-translusent özellikte 5Y-TZP zirkonya) üretildi. Çalışmada 12 farklı deney grubu oluşturuldu (n=10). Üretilen laminate veneer restorasyonlar clear ve white olmak üzere iki farklı renkte siman kullanılarak rezin daylar üzerine simante edildi. Simantasyonun ardından, örnekler termal siklus cihazında yaşlandırıldı. Örneklerin renk parametreleri (L, a, b, C, H), simantasyon öncesi, simantasyon sonrası ve yaşlandırma sonrası olmak üzere üç aşamada spektrofotometre ile ölçüldü. CIEDE2000 (ΔE00) formülü ile renk değişim değerleri hesaplandı. Veriler istatistik olarak analiz edildi ve elde edilen sonuçlar, algılanabilirlik (ΔE00=0,8) ve klinik olarak kabul edilebilirlik (ΔE00=1,8) eşik değerleri ile kıyaslandı. Tüm gruplarda simantasyon sonrası oluşan ortalama renk değişim değerleri (ΔE00-1) açısından, white ve clear siman grupları arasında istatistik olarak anlamlı fark gözlendi. Bu değerler, clear siman gruplarında white siman gruplarına göre daha yüksek bulundu. Simantasyon sonrası, DD Cube One ML (4Y-TZP)-medium altyapı-white siman (ΔE00-1=1,03 ±0,22) ve Katana UTML (5Y-TZP)-medium altyapı-white siman (ΔE00-1=1,59 ±0,71) gruplarında gözlemlenen ortalama renk değişim değerleri fark edilebilir eşik değerin üzerinde olmakla birlikte, klinik olarak kabul edilebilir olduğu tespit edildi (0,8<ΔE00<1,8). Diğer tüm gruplarda ΔE00-1 değerleri 1,8'in üzerinde olup klinik olarak kabul edilemez bulundu (ΔE00>1,8). Tüm deney gruplarında yaşlandırma sonrası oluşan renk değişim değerleri (ΔE00-2) ise klinik olarak kabul edilemez düzeyde bulundu (ΔE00>1,8). Farklı zirkonya materyalleri, altyapı renkleri, siman renkleri ve ölçüm zamanlarının, renk değişimi değerleri üzerindeki birlikte etkisi istatistik olarak anlamlı bulundu (F(2,216)=4,31, P=0,02).
Özet (Çeviri)
Laminate veneer (LV) restorations are minimally invasive and esthetic treatment options. Recently, highly translucent zirconia materials have come into use for these restorations. The optical properties of these materials can be affected by various factors such as sintering temperature, cement type and shade, zirconia type, material thickness, substructure color, and aging. The aim of this study is to evaluate the effect of zirconia material type, substructure color, cement shade, and measurement times (after cementation and after aging) on the color change of laminate veneer restorations prepared from different multilayer translucent zirconia ceramics. Laminate veneer preparation was made on a phantom tooth, scanned with a scanner, and a three-dimensional digital model was obtained. Subsequently, two different colors of resin abutments, light (A1/B1) and medium (A2/A3), were produced using the 3D printing method to representative different tooth colors. Restoration designs were made using the CAD-CAM system. The laminate veneer restorations were produced from three different zirconia materials (multi-layered super-high translucent 5Y-TZP zirconia, multi-layered high translucent 4Y-TZP zirconia, and multi-layered ultra-translucent 5Y-TZP zirconia). In the study, 12 different test groups were generated (n=10). The laminate veneer restorations were cemented to resin abutments using two different colors of cement: clear and white. After cementation, the specimens were aged in a thermal cycling device. The color parameters (L, a, b, C, H) of the specimens were measured with a spectrophotometer in three steps: before cementation, after cementation, and after aging. The color change values were calculated using the CIEDE2000 (ΔE00) formula. The data were statistically analyzed, and the results obtained were compared with the thresholds for perceptibility (ΔE00=0,8) and clinical acceptability (ΔE00=1,8). The average color change values formed after cementation (ΔE00-1) in all groups, a statistically significant difference was observed between the white and clear cement groups. These values were found to be higher in the clear cement groups than in the white cement groups. After cementation, the mean color change values observed in the DD Cube One ML (4Y-TZP)-medium abutment-white cement (ΔE00-1=1,03 ±0,22) and Katana UTML (5Y-TZP)-medium abutment-white cement (ΔE00-1=1,59 ±0,71) groups were above the perceptible threshold value but were clinically acceptable (0,8<ΔE00<1,8). In all other groups, the ΔE00-1 values were above 1,8 and were found to be clinically unacceptable (ΔE00>1,8). The color change values observed after aging (ΔE00-2) in all experimental groups were found to be clinically unacceptable (ΔE00>1,8). The combined effect of different zirconia materials, substructure colors, cement shades, and measurement times on color change values was found to be statistically significant (F(2,216)=4,31, P=0,02).