Tanjansiyel meme ışınlamasında tek merkezli izosentrik yarım alan tekniğinin dozimetrik incelemesi
Dosimetric analysis of mono isocentric half beam technique in tangential breast irradiation
- Tez No: 359296
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEM UZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı meme kanserli hastaların radyoterapisinde tek merkezli izosentrik yarım alan planlama tekniğini tedavi planlama sistemi ve termolüminesans dozimetri ile dozimerik olarak inceleyip kliniğimizde rutin olarak kullanımını sağlamaktır. Öncelikle bilgisayarlı tomografiden alınan aksiyal rando-fantom kesitleri üzerinde gerekli konturlamalar yapılarak tedavi planlama sistemine aktarıldı. Ardından tedavi planlama sisteminde iki farklı 'tek merkezli izosentrik yarım alan' meme radyoterapi planlaması ve 'çok merkezli' meme radyoterapi planlaması yapıldı. Bu planlamaların her birinde rando-fantom üzerinde özdeş 7 ayrı ölçüm noktası belirlendi. Rando-fantomun tedavi planlama sisteminde belirlenen ölçüm noktalarına termolüminesans dozimetri yerleştirilip linak cihazında set-up'ı yapıldı ve tedavi planlama sisteminde yapılmış olan planlamaya uygun olarak ışınlandı. Bu işlem 3 meme planlaması için tekrarlanarak elde edilen termolüminesans dozimetri değerleri kaydedildi. Tedavi planlama sisteminde elde ettiğimiz doz değerleriyle termolüminesans dozimetrilerden elde ettiğimiz doz değerlerini karşılaştırdık. Yaptığımız 3 planlamada da dozun homojen dağılıdığı alan içi noktalarda tedavi planlama sisteminde ve termolüminesans dozimetri arasındaki doz farklılığı ±% 2 içerisinde kaldı. Dozun inhomojen dağıldığı alanların birleşme hattındaki doz farkılıkları ise, tek merkezli izosentrik yarım alan planlama tekniğini I'de ─% 20 civarındayken, tek merkezli izosentrik yarım alan planlama tekniğini II'de ─% 10 civarında bulundu. Çok merkezli planlama tekniğinde alanların birleşme hattındaki doz farklılığı +%14 civarındadır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde 'tek merkezli izosentrik yarım alan planlama tekniği' hasta/masa pozisyonu sabit kalması, set-up güvenliği ve tedavi odasında kalış süresinin kısa olmasının yanında, alan içi ve alan çakışma hattında elde ettiğimiz doz dağılımının literatürle uyumlu olmasından dolayı, kliniğimizde meme radyoterapisi için kullanılmaya uygundur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is dosimetric analysis of mono isocentric half beam planning technique in tangential radiation therapy of breast cancer patients by the means of treatment planning system and thermoluminescent dosimetry and ensure its use in our clinic routinely. Primarily axial images taken from rando-phantom sections are contoured appropriately and transferred to treatment planning system. Then two different 'mono isocenteric half beam planning' and one 'multicenteric planning' for breast radiation therapy are performed on treatment planning system. For each of these planning identical 7 separate measurement points are determined on rando-phantom. Thermoluminescent dosimetry chips are placed in rando-phantom holes according to the measurement points identified on treatment planning system and irradiated at linac as planned on treatment planning system, following proper set-up. This process was iterated for all of 3 breast planning and thermoluminescent dosimetry reading values are recorded. We compared dose values obtained from treatment planning system with those measured on thermoluminescent dosimetry chips. The difference between treatment planning system and thermoluminescent dosimetry doses remained in ±2% limits for in-field points where dose distribution is homogeneous in all of three planning. The dose differences at matchline of the fields where dose distribution is non homogeneous are found for 'mono isocentric half beam planning I' being around ─20% and for 'mono isocentric half beam planning II' being around ─10%. The dose differences at matchline of the fields for 'multicenteric planning' is found being around +14% Considering these results 'mono-isocentric half beam breast radiation therapy planning technique' is suitable for use in our clinic first for being cosistent with the literature in terms of dose distribution at matchline as well as in-field areas, second for patient/table position which remains stationary during the treatment assuring a shorter in-room time and a secure set-up.