Akut koroner sendromlu hastalarda depresyon ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin ve hemşirelik bakım gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of the relationship between depression and quality of life and nursing care requirements for patients with acute coroner syndrome
- Tez No: 359297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, akut koroner sendrom tanısı alan ve akut koroner sendrom tanısı almayan bireylerde depresyon düzeyi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla planlanmış, kesitsel bir vaka kontrol çalışmasıydı. Araştırma, 1 Aralık 2011 - 30 Aralık 2012 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği' ne başvuran,138' i akut koroner sendromlu (vaka), 138' i kontrol grubunda yer alan toplam 276 hasta üzerinde yürütüldü. Veriler, veri toplama formu, Beck Depresyon Ölçeği ve EQ-5D Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde yüzdelik, ortalama, Student-t testi, Mann Whitney U Testi, Spearman korelasyon analizi, Ki-kare ve Kruskal Wallis testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional case-control study was planned to examine the relationship between depression and quality of life and affecting factors for patients diagnosed and not diagnosed with acute coroner syndrome. The study was conducted between 1 December 2011 - 30 December 2012 on 276 patients, 138 with acute coroner syndrome and 138 in control group, who were admitted to Trakya University Hospital Cardiology Policlinic. Data were collected by the data gathering form, Beck Depression Scale and EQ-5D Life Quality Scale. Data were analysed by percentage, mean, student-t test, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis test, Spearman correlation analysis and Chi-Square tests.