Akut koroner sendrom tanılı bireylerin uyku kalitesi, yorgunluk, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
The evaluation of sleep quality, fatigue, physical activity and life quality of individuals with acute coronary syndrome
  1. Tez No: 669461
  2. Yazar: ŞEYMA TUĞÇE ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, akut koroner sendrom (AKS) tanılı hastaların AKS tanısı ile hastaneye yatmadan önce son bir hafta içindeki uyku kalitesi, yorgunluk, fiziksel aktivite düzeyi, yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon düzeylerini belirlemek ve sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Araştırma verileri anket yöntemi ile toplandı. Araştırmanın evrenini hastane acil servisine başvurup AKS tanısı alan hastalar oluşturdu. Çalışmaya AKS tanılı 42 hasta ve 42 sağlıklı birey dahil edildi. Yaşam kalitesi, MacNew Kalp Hastalığına Özgü Yaşam Kalitesi Anketi (MacNew); fiziksel aktivite düzeyi, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (UFAA-KF); anksiyete ve depresyon durumu, Hastane Anksiyete Depresyon Skalası (HADS); uyku problemleri, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ); yorgunluk semptomu, Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ile değerlendirildi. Verilerin istatiksel analizinde IBM SPSS Statistics 23 paket programı kullanıldı. Yapılan analizler sonucunda AKS tanılı hastalar ile kontrol grubunun; Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formunun (UFAA-KF) tüm alt parametreleri ve toplam MET değerleri benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the sleep quality, fatigue, physical activity level, quality of life, anxiety and depression levels of patients diagnosed with acute coronary syndrome (ACS) in the last week before hospitalization with a diagnosis of ACS and to compare them with a healthy control group. The research data were collected by questionnaire method. The universe of the study consisted of patients who applied to the hospital emergency service and were diagnosed with ACS. 42 patients with a diagnosis of ACS and 42 healthy individuals were included in the study. Quality of life, MacNew Heart Disease Specific Quality of Life Questionnaire (MacNew); physical activity level, International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ-SF); anxiety and depression status, Hospital Anxiety Depression Scale (HADS); sleep problems, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI); Fatigue symptom was evaluated with the Fatigue Severity Scale (FSS) questionnaire. IBM SPSS Statistics 23 package program was used for the statistical analysis of the data. As a result of the analyzes made, the patients with ACS and the control group; All sub-parameters and total MET values of the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (UFAA-SF) were similar (p>0.05).