Turnike kullanılan ve kullanılmayan alt ekstremite cerrahilerinde turnike kullanımının göziçi basıncına etkisinin araştırılması
The effect of tourniquet on intraocular pressure during spinal anesthesia
  1. Tez No: 359379
  2. Yazar: EYÜP AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Amaç: GİB etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.Ekstremite cerrahilerinde turnike kullanımı da GİB etkileyen faktörlerden biridir ancak yapılan çalışmalar genel anestezi altındaki hastaları içermektedir.Spinal anestezi uygulanan hastalarda turnike kullanımının GİB'na etkisini araştıran çalışma bulunmamaktadır. Gereç ve yöntem: GİB, turnike kullanılan ve kullanılmayan hasta gruplarında, toplam 60 hastada ölçüldü. Ölçümler spinal anestezi öncesinde, spinal anesteziden 5 dakika sonra, operasyon başladıktan 5 dakika sonra ve operasyon bitiminde ölçüldü. Tüm ölçümler supin pozisyonda yapıldı.GİB, ortalama arter basıncı, kalp atım hızı, kanama miktarları kaydedildi. Bulgular : Her iki grupta da spinal anestezi sonrasında GİB, spinal anestezi öncesindeki GİB'na göre anlamlı düşük bulundu.Ancak , turnike kullanılan grupta, turnike insuflasyonu sonrasındaki GİB, turnike kullnaılmayan gruba göre anlamlı miktarda yüksek bulundu Sonuç: Spinal anestezi uygulanan hastalarda GİB düşmektedir.Ancak turnike kullanılan vakalarda, turnike insuflasyonu GİB artışına neden olmaktadır Anahtar kelimeler : göz içi basÕncÕ, intraoküler basÕnç, spinal anestezi, turnike, alt ekstremite29
Özet (Çeviri)
Background: There are many factors which may effect intraocular pressure. Tourniquet, which is used in extremity surgery, also effect intraocular pressure. There many studies about the effect of tourniquet on intraocular pressure, that were performed in the patients went on general anesthesia.There was no study about the effect of tourniquet on intraocular pressure that was performed on the patints go on spinal anethesia. Material and methods : Intraocular pressurewas measure on patints who went on lower extremity surgery with or without tourniquet under spinal anesthesia. Measurements were performed before spinal anethesia, 5 minutes after spinal anethesia, 5 minutes after surgery started and at the end of the surgery.All measurements were performed in the supine position.Mean arterial blood pressure, heart rate, intraocular pressure and bleeding volumes were recorded. Results: In both groups, 5 minutes after spinal anesthesia intraocular pressure measurements were lower than the baseline intraocular pressure measurements.However, the measurements which were performed after tourniquet insuflation were higher than the baseline. Conclusion: intraocular pressure decreases in patient who went on spinal anesthesia but, tourquet insuflation increases intraocular pressure also in patients who went lower extremity surgery with tourniquet. Key words : spinal anesthesia, tourniquet, intraocular pressure, extremity, tonometer