A 3-Dimensional model for coastal and estuarine waters embedded in A Pc-based ide
  1. Tez No: 35943
  2. Yazar: EROL SANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu çalışmada 3 boyutlu bir hidrodinamik model oluşturulmuş ve bu modelin sayısal çözüm tekniği ile üretilen program paketinin kutanımı konularında detaylı bilgi verilmiştir. Bu model Navier-Stokes eşitliklerinin, düşeyde Orkoordinat dönüşümü yapılmış, 3 boyutlu çözümüdür. Tabakalar arası ilişki sabit bir eddy viskozite katsayısı alınarak veya Prandtl'm kanşım boyu kavramı kullanılarak hesaplanabilen düşey difüzyon terimi aracılığıyla sağlanmıştır. Her iki hesaplamanın sonuçlan detaylı olarak karşılaştırılmış ve tartışılmıştır. Hazırlanan entegre geliştirme ortamı (Integrated Development Environment, IDE) günümüz derleyicilerindekilere, özellikle de Turbo Vision paketi ile yazıldığı için, Borland International, Inc. 'm ürettiklerine çok benzemektedir. Grafik Sonişleme Programı mouse ile kontrol edilerek boyutları ve konumlan değiştirilebilen, büyültülüp, küçültülebilen pencereleri içeren, kolay kullanımlı ve nesne yapısında bir grafik kullanıcı arayüzeyidir ve tüm işlemler diyalog kutulan kullanılarak yapılmaktadir. Program, model kontrolü için gerekli olan kontur ve vektör çizimlerini içeren plan görünüşlerini, noktalarda ve kesitlerde zaman boyunca değişimleri, derinlik profillerini, kesit/erdeki uzaysal değişimler ile kontur değerlerini ve diğer bazı yararlı araçlan kullanıcıya sunmaktadır. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the present study, a 3D hydrodynamic model is constructed and the detailed information on the numerical solution technique and the use of the produced software package is given. The model is a 3D solution of the Navier-Stokes equations with the o-coordinate transform in the vertical. The coupling of the layers is done via the vertical diffusion term which can be calculated either with constant eddy viscosity coefficient or with the Prandtl's mixing length concept. Results of either calculations are briefly compared and discussed. The prepared Integrated Development Environment (IDE) is very similar of today's most popular compilers', especially the ones produced by Borland International, Inc., while it is written by using Borland's Turbo Vision product. The Graphical Postprocessing Program is an easy to use object oriented graphical user interface with resizable, draggable, zoomable windows controlled with mouse and all the operations are done via the dialog boxes. The program gives the user plan view with contours and vector plots, time histories of points and sections, depth profiles, space profiles and contours of sections necessary for model debugging purposes and some helpful tools for presentation. vi