Ankara Polis Koleji öğrencilerinin boş zaman aktivitelerine yönelik tutumlarının incelenmesi
Leisure time attitudes of Ankara Police College students
- Tez No: 359433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı Ankara Polis Koleji öğrencilerinin boş zaman aktivitelerine ilişkin tutumların belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini Polis Koleji öğrencileri örneklemini ise Ankara Polis Koleji öğrencilerinden tesadüfi yolla seçilen 830 katılımcı oluşturmuştur. Birinci bölüm, katılımcıların demografik bilgilerini belirlemeye yönelik ifadelerden ikinci bölümde ise, Ragheb ve Beard tarafından geliştirilen“Leisure Attitude Scale:LAS”[65] ve Türkçeye uyarlaması Akgül ve Gürbüz [66] tarafından yapılan Boş Zaman Tutum Ölçegi (BZTÖ) katılımcılara uygulanmıştır. Verilerin analizi için Kolmogorow-Smirnov Z, Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U istatiksel yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, APK öğrencilerinin boş zaman tutumları genel olarak yaş, sınıf, haftalık boş zaman yeterliliği, boş zaman değerlendirme güçlüğü, ağır ve hafif egzersiz şiddeti, egzersiz yapma sıklığı ve kulüp üyelik durumu değişkenlerine göre anlamlı bir fark gösterirken, boş zaman süresi, aile gelir durumu ve orta şiddetli egzersiz durumuna göre anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, genel olarak 9. sınıf öğrencilerinin diğer öğrencilere göre daha olumlu boş zaman tutumu sergiledikleri, öğrencilerin boş zaman sürelerinin azlığıyla doğru orantılı olarak boş zamanlarını yetersiz buldukları belirlenmiştir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen APK öğrencilerinin aktif bir rekreasyonel yaşantı sergiledikleri söylenebilir. Anahtar Kelimeler : Polis koleji, tutum, boĢ zaman, rekreasyon
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the attitudes with regard to leisure activities of the Ankara Police College students. Police College students constitute the population of the research while 830 participants chosen coincidentally from among Ankara Police College students constitute the sample of the research. The first section is comprised of the statements intended to determine the demoghraphic information of the participants and in the second section“Leisure Attitude Scale:LAS”[65] developed by Ragheb and Beard and the Turkish version“Boş Zaman Tutum Ölçegi (BZTÖ)”adapted by Akgül and Gürbüz [66] has been applied to the participants. Statistical methods of Kolmogorow-Smirnov Z, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U have been used for data analysis. In consequence of the research, it has been indicated that while leisure attitudes of Ankara College Students vary significantly by age, class, weekly leisure sufficiency, the difficulty of recreation, heavy and gentle exercise, exercise frequency and club membership variables, there is not a considerable difference with regards to leisure time duration, income status of family and moderate exercise. As a result of the findings obtained, it has been determined that 9th grade students exhibit more positive leisure attitude than the other students and they find leisure time insufficient in direct proportion to the shortage of leisure time duration. Despite of all this negativity, it can be said that APC students exhibit an active recreational life. Key Words : Police college, attitude, leisure time, recreation