2-18 yaş arası primer ve revizyon uygulanmış koklear implant hastalarının yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
2-18 years old patients with primary and revision of applied cochlear i̇mplant evaluation of quality of life
- Tez No: 359474
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KEMAL KEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, 2-18 yaş arası koklear ımplant uygulanmış çocukların demografik ve odyolojik parametrelerle yaşam kalitesini inceleyerek primer veya revizyon olgular arasındaki olası farkı araştırmaktır. Çalışmaya işitme kaybı dışında ek engeli bulunmayan, iki ayrı klinikte ameliyat edilmiş koklear İmplantlı 69 çocuk (E: 46, K: 23, ort yaş: 7.13 +/- 3.80) ve aileleri katılmıştır. Bu olgular revizyon (E: 6, K: 5, ort yaş: 7.09 +/- 4.69) ve primer (E: 40, K: 18, ort yaş: 7.13 +/- 3.60) olmak üzere iki alt grupta toplanmıştır. Kontrol grubu için koklear implant kullanıcılarının işitme kaybı bulunmayan kardeşleri arasından yaş ve cinsiyete göre eşitlenmiş 30 olgu (E:18, K:12, ort yaş: 8.7+/- 4.85) seçilmiştir. Bütün olguların demografik (takvim, tanı ve özel eğitim yaşı, işitme cihazı ve koklear implant kullanma süresi, vb. ) ve biyolojik bilgileri (ototoksik ilaç kullanımı, doğum ağırlığı, hiperbilirubinemi, intrakranial kanama, vb. ) özel bir anket formuyla sorgulanmış, odyolojik testleri yapılmış ve daha sonra da Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)' nün tanımladığı fiziksel sağlık, duygusal işlevsellik, sosyal işlevsellik alanlarındaki sağlıklılık halinin özelliklerini sorgulayan çocuklar için yaşam kalitesi ölçeği (ÇİYKÖ) ile yaşam kaliteleri incelenmiştir. Elde edilen veri sonuçlarına göre; primer ve revizyon uygulanmiş koklear implant kullanıcıları ile kontrol grubu arasında yaşam kalitesi anlamlı farklılık göstermektedir. Yaşam kalitesi kontrol grubunda, primer ve revize grubundan anlamlı derecede farklı ve yüksektir. Primer ve revizyon hastaları arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective of the study is examining life quality of children between 2-18 ages to whom cochlear implantation has been applied according to demographical and audiological parameters and searching possible differences between revision and primary findings. Together with families, the study involves 69 children (M: 46, F: 23, average age: 7.13+/- 3.80) having no other disability except for hearing disability with cochlear implantation who had operations in two different clinics. These facts were gathered under two sub groups as; revision (M: 6, F: 5 average age: 7.09+/- 4.69) and primary (M: 40, F: 18, average age: 7.13+/- 3.60) groups. For control group, 30 facts, equalized according to gender and age were selected (M: 1 8, F: 12, average age: 8.7 +/- 4.85) among brothers and sisters without hearing disability of cochlear implantation users Demographical (schedule, diagnosis and special education age, duration of audio device and cochlear implant and etc.) and biological (auto toxic medicine usage, birth weight, hyperbilirubinemia, intracranial bleeding and etc.) were investigated with a special survey form, auidological tests were conducted and than their life quality were searched with life quality scale (ÇİYKÖ) defined by World Health Organization (WHO) for examination of physical health, emotional functionality and social functionality of children. According to acquired data results; there is a notable difference between primary and revision applied cochlear implant users and control group. The life quality of control group is notably higher than primary and revisions group. There is no notable difference between primary and revision patients.