8 - 18 yaş arası migren hastalarında yaşam kalitesinin ve uyku bozukluklarının değerlendirilmesi
Evaluating quality of life and sleep disorders of migraine patients at the age of 8-18
  1. Tez No: 307607
  2. Yazar: FULYA EREN
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜNAY GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çocukluk çağı başağrıları arasında migren en sık görülen primer başağrısıdır. Oldukça sık görülmesi nedeniyle çocukların ve ailelerin hayatında pek çok olumsuz etki yaratmakta, yaşam kalitesini olumsuz olarak etkilemektedir. Migren ve diğer primer başağrıları uyku bölünmeleri, insomnia ve hipersomnia yaratabilmekte, gündüz uykululuğuna neden olabilmektedir. Bu bilgiler ışığında bu tez çalışmasında, migren tanısı olan 8-18 yaş arası hastalarda, yaşam kalitesinin ve uyku bozukluklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi nöroloji polikliniklerine yeni başvuran veya takip edilmekte olan, Uluslararası Başağrısı Topluluğu 2004 sınıflaması ölçütlerine göre; sadece atak tedavisi alan migren tanılı 8-18 yaş arasındaki 43 çocuk ve ergen çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların ebeveynlerine ?Uyku Davranışları Anketi? ve ?Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği Ebeveyn Formu? testleri uygulanmıştır. Hasta grubuna yaş ve cinsiyet açısından denk 48 kişilik baş ağrısı şikayeti bulunmayan kontrol grubu oluşturulmuştur.Bulgular: Yaş ortalaması 13.81±2.78 olan hasta grubunun 15'i erkek, 23'ü kadındı. Kontrol grubunun ise yaş ortalaması 12.56±3.5 olarak bulundu. Bu grupta 25 erkek ve 23 kadın bulunmaktaydı. Çalışma grubunun fiziksel sağlık toplam puanı, duygusal işlevsellik, okul işlevselliği, psikososyal sağlık toplam puanı, ölçek toplam puanı kontrol grubundan anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Sosyal işlevsellik puanı ortalamaları arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Uyku davranışları açısından ise iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır.Sonuç: Bu çalışmada migreni olan çocuk ve ergenlerde yaşam kalitesinde sosyal işlevsellik puanları dışında literatür ile uyumlu olarak azalma saptanmıştır. Bu sonuç çocuk ve ergenlerde migren hastalığının tanınmasının ve uygun tedavi ile ağrı kontrolünün sağlanmasının önemini ortaya koymaktadır. Hekim ve ebeveynlerin oluşabilecek sosyal sorunlar açısından dikkatli olmaları önerilmektedir. Sonuçlarımızca doğrulanmamakla birlikte uyku davranış bozukluklarının da bu hastalarda görülebileceğini akılda tutmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Migraine is the most common primary headache among pediatric headaches. Frequency of the condition cause negative impact on children and parents, also negatively effecting quality of life. Migraine and other primary headaches may lead to sleep interruption, insomnia, hypersomnia and day sleeping. In this thesis, children at 8-18 age with migraine diagnosis are studied to reveal any accompanying sleep disorders, and quality of life assessed.Methods: Forty-three children or adolescents at the age of 8-18 with newly or previously diagnosed migraine according to International Headache Society 2004 classification criterias, who are administered only attack treatment, at neurology department of Prof. Dr. Mazhar Osman Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery are included in the study. Parents recieved“Sleep Behaviour Questionnaire”and“Pediatric Quality of Life Inventory”tests. Control group consisted of 48 children and adolescents without headache.Results: Mean age of the patient group (15 male, 23 female) was 13.81±2.78. And mean age of the control group (25 male, 23 female) was 12.56±3.5. Physical health total score, emotional functioning, school functioning, psychosocial health total score, total score was statistically lower than the control group. There was no significant difference in social functioning score. Also no significant difference was found between groups in sleep behaviour.Conclusion: In this study, results were similar with previous studies in the literature except decrease in social functioning scores of pediatric quality of life inventory. This result shows the importance of correct diagnosis of migraine and administering appropriate treatment for pain control for children and adolescents. It is suggested that specialists and parents should be aware of the potential social problems. Although no significant difference was found for sleep behaviour disorders between patient and control groups, it is strongly suggested evalutaing patients for such disorders.