Lise düzeyindeki elit buz hokeyi oyuncularının saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
Evulation of aggression level of elit ice hokey player in high school
  1. Tez No: 359496
  2. Yazar: MUHAMMET İRFAN KURUDİREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı buz hokeyi oyuncularının saldırganlık düzeylerini incelemek ve belirli sınırlılıklar içerisinde spor ve saldırganlık ilişkisini tüm detayları ile ortaya koyabilmektir.“Lise düzeyindeki elit buz hokeyi oyuncularının saldırganlık düzeylerinin incelenmesi”başlıklı yüksek lisans tez çalışmasında 2012-2013 sezonunda Türk Milli takımlarında buz hokeyi oynayan, lise öğrencisi 51 sporcunun saldırganlık düzeyleri branş yaşı, mevkii, ebeveyn eğitim düzeyleri ve yaş değişkenleri bakımından incelenmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen katılımcıların demografik özelliklerini (branş yaşları, mevkiileri, ebeveyn eğitim düzeyleri ve yaşları) gösteren kişisel bilgi formu ve Tuzgöl (1998) tarafından geliştirilen“Saldırganlık Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde betimsel istatistikler (ortalama, standart sapma, minimum – maksimum değerler vb.), ilişkisiz t-test ve tek yönlü varyans analizi (anova) istatistiksel teknikleri uygulanmış ve SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar şu şekilde sıralanabilir; katılımcıların yaşlarına göre saldırganlık düzeylerinin karşılaştırılması sonucunda anlamlı bir farklılığa rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze aggression levels of ice hockey players and indicate the relation between sports and aggression levels in detail within certain limitations. In the master's thesis named“ the study of aggression levels of elite ice hockey players in high school, we studied the aggression levels of 51 high-school students that play ice hockey in Turkish national teams during 2012-2013 academic year in terms of age, status, parental education level and age variables. In the study, we employed personal information form that was developed by the researcher and shows participants' demographic characteristics( branch ages, status, parental education levels and ages) and ”aggression scale " that was developed by Tuzgöl (1998) with the aim of collecting data. In the statistical analysis of obtained data, descriptive statistics (mean, standard deviation, minimum-maximum values etc.), unrelated t test and ANOVA statistical techniques and SPPSS P were employed. Obtained data can be classified as follows: no significant difference was observed as a result of comparison aggression levels in terms of age.