16-18 yaş grubu erkek masa tenisçilerde teknikle bağlantılı kuvvette devamlılık antrenmanlarının bazı fizyolojik ve fiziksel parametreler üzerine etkisinin incelenmesi
Research on the effect of muscle endurance training linked with special techniques in the 16-18 age group male table tennis players on some physiological and physical parameters
  1. Tez No: 204235
  2. Yazar: VEDAT ERİM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Araştırma 16-18 yaş grubu erkek masa tenisçilerin 8 hafta süreyle yapılan kuvvette devamlılık antrenmanlarına katılımları ile meydana gelen bazı fiziksel ve fizyolojik performans parametrelerindeki değişimleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla onar kişiden oluşan deney ve kontrol grubu olmak üzere 2 grup oluşturulmuştur. Antrenman öncesi ve sonrasında bilimsel geçerliliği kabul edilmiş labaratuar ve alan testleriyle vücut kompozisyonları kuvvet, sürat, koordinasyon, reaksiyon, aerobik güç ve teknik düzeyleri tespit edilmiştir. Antrenman programı 8 hafta süreyle haftada 3 gün %20-40 şiddetiyle uygulanmış olup kontrol grubu sadece teknik antrenmanlara iştirak ettirilmiştir. İstatistiksel metod olarak ?t? testi kullanılmıştır. Sonuç olarak antrenman grubunun kuvvet, sürat, teknik, vücut kompozisyonu, reaksiyon ve koordinasyon değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research has been carried out among the 16-18 year-old male table tennis players, in order to identify the changes in the parameters of some physical and physiological performance which occured in an eight-week force consistency training program. For this reason, two groups, sample and control, each consisting of 10 individiuals, have been formed. Before and after training, their body compositions, strength, speed, coordination, reaction, aerobic strength and their technique levels have been identified through laboratory and field tests accepted as scientifically valid. Training program has been implemented for 8 weeks, 3 days a week with 20-40% of strength; the control group has been made to attend only to technical training. As a statistical method, T-test has been used. In conclusion, in the strength, speed, technique, body composition, reaction and coordination values of the training group, statistically significant improvements have been identified