Koroner kalp hastalığı olan hastalarda algılanan sosyal destek ve psikososyal uyum
Perceived social support and psychosocial adjustment in patients with coronary heart disease
- Tez No: 359510
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BOSTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, koroner kalp hastalığı olan hastalarda algılanan sosyal destek ve psikososyal uyumun saptanması amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi, Gazi Hastanesi Kardiyoloji polikliniğine başvuran, koroner kalp hastalığı tanısı konulmuş 250 hasta oluşturmuştur. Veriler, tanımlayıcı özellikleri içeren anket formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Hastalığa Psikososyal Uyum-Öz Bildirim Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, frekans-yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma, Kruskall Wallis analizi, Mann Whitney U testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanılarak test edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde, hastaların algılanan sosyal destek puan ortalamalarının düşük (39,68±13,94) olduğu saptanmıştır. Hastaların hastalığa psikososyal uyum puan ortalaması 67,39±29,29 olarak bulunmuştur. Hastaların psikososyal uyum puan ortalamaları 51'in üstünde olduğu için uyumlarının kötü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was performed to assess the perceived social support and psychosocial adjustment in patients with coronary heart disease. The study population included 250 patients referred to Cardiology Polyclinics of the Gazi University Healthcare Research and Application Center. Data were collected using a questionnaire including descriptive characteristics, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Psychosocial Adjustment to Illness Scale-Self Report. Collected data were tested using the frequencies/percentages, Kruskal-Wallis analysis, Mann-Whitney U-test, and Pearson's Correlation Analysis. The mean perceived social support scores of the patients were relatively low. The mean score of the psychosocial adjustment was 67.39±29.29. The adjustment was considered to be poor since the mean score of the psychosocial adjustment was above 51. The level of perceived social support was effected by age, marital status, education level, number of children, occupational status, diagnosis, co-existence of other chronic diseases, surgical treatment, residence, being a care-giver, and the level of coping with the problems; the level of psychosocial adjustment was effected by gender, age, marital status, number of children, education level, occupational status, people that the patient lives with, people that the patient care for, diagnosis, co-existence of other chronic diseases, and the retrieved information. Sub-groups of the psychosocial adjustment and social support scales were significantly associated. The results of the study showed that increasing levels of social support result in better psychosocial adjustment. Since the psychosocial adjustment of patients having insufficient social support is negatively affected, the sources of social support of the patients should be defined and activated. Key Words :Perceived Social Support, Support Resources, Nursing, Coronary Heart Disease, Psychosocial Adjustment