Erzincan Yavuz Selim Mahallesinde ikamet eden ulaşılabilen 18 yaş ve üstü bireylerin temel afet bilinci bilgi düzeylerinin saptanması
Determination of 18 years and older individuals' level of basic disaster awareness (information) residing in Yavuz Selim Neighbourhood in Erzincan
- Tez No: 359511
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma Erzincan İli yavuz Selim Mahallesinde ikamet eden 18 yaş ve üstü bireylerin temel afet bilinci bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Erzincan İli Yavuz Selim Mahallesinde İkamet eden 18 yaş ve üstü kişiler oluşturmaktadır. Ulaşım kolaylığı nedeniyle Yavuz Selim İlköğretim Okulu öğrencilerinin tümüne (349 öğrenci) ikişer anket formu verilmiş ve anketlerin doldurulup getirilmesi istenmiştir. 561 anket doldurularak geri getirilmiştir. Anket formlarından elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 15,0 paket programı ile yapılmıştır. Verileri değerlendirmek amacıyla ki-kare (Pearson ki-kare testi) Mann Whitney U, Yates Düzeltmesi ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Çalışmaya katılan kişilerin 314'ü bayan 247'si ise erkektir. Araştırma sonucunda katılımcıların %45,5'i 28-37 yaş grubunda, %36,4 lise mezunu, %87'si evli, %38,1'i ev hanımı olduğu saptanmıştır. Kişilerin temel afet bilincini bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla ek-2 bulunan ve 14 sorudan oluşan temel afet bilinci bilgi düzeyi belirleme soruları üzerinden kişilerin verdikleri cevaplar değerlendirilmiştir. Kişilerin verdiği doğru cevaplara 1, yanlış cevaplara 0 olmak üzere puanlandırma yapılmıştır. İlgili sorunlara yanıt veren 395 katılımcının temel afet bilinci bilgi düzeyi puanlarının ortalaması 7,9±1,9; ortancası ise 8,0 (0,0;12,0) olarak bulunmuştur. Katılımcıların yaş grupları ile temel afet bilinci bilgi düzeyi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmış (p0,05). Çalışmaya katılan kişilerin öğrenim durumları arttıkça temel afet bilinci bilgi düzeyi puan ortalamalarının da artığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine 18 years and older individuals' level of basic disaster awareness information residing in Yavuz Selim neighbourhood in Erzincan. This is a type of descriptive research. The population of study consists of those aged 18 years and older residing in Yavuz Selim neighbourhood in Erzincan. For sample, due to accessibility all the 349 students studying in Yavuz Selim elementary school were given 2 surveys for each of them and they were wanted to bring them back after filling them. 561 surveys were brought back. The statistical analysis of the obtained data was carried out with SPSS 15.0. program and Chi-Square test (Pearson chi square test) and Mann Whitney U, Yates Corecceted and Kruskal Wallis tests were used to evaluate them. Among the individuals who participated to research 314 were female and 247 were male. As a result of the study it was found that most of the participants were between the age of 28-37 (%45.5), and among them %36.4 were high school graduate, %87 were married and %38.1 were housewives. With the aim of determining individual's basic disaster awareness, people's answers were evaluated from 14 questions given in appendix-2 regarding the information level of basic disaster awareness. Scoring system was as such; each correct answer was 1 point and incorrect answer was 0 point. 395 participants' average of the information level of basic disaster management was 7,9±1,9 and median was found as 8,0 (0,0;12,0).