Plantar fasiit'li olgularda ekstrakorporal şok dalga tedavisi etkinliğinin ayak fonksiyon indeksi ile değerlendirilmesi
Evaluation of extracorporeal shock wave therapy for treatment of plantar fasciitis by the foot function index
- Tez No: 359551
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET GÜRSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, plantar fasiit tanısı ile Ekstrakorporal Şok Dalga Tedavisi (ESWT) uygulanan hastalarda tedavi etkinliğini Ayak Fonksiyon İndeksi (AFİ) ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Özel Bakırköy Fizyorom Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'ne Temmuz 2013 - Mayıs 2014 tarihleri arasında başvuran ve fizik tedavi uzmanı hekim tarafından plantar fasiit tanısı alıp ESWT tedavisine yönlendirilen 30 hasta alınmıştır. Hastalar çalışmaya alınmadan önce hikâyesi alınıp ve yapılacak değerlendirme anketi hakkında bilgi verilmiştir. Hekim tarafından tedaviye yönlendirilen ve çalışmaya alınan bütün hastalara üç seans, üç gün aralıklarla ESWT tedavisi uygulanmıştır. Uygulanan cihazın markası BTL-6000, frekans ayarı 9-10 Hz, 3-4 bar, 2000-2300 puls uygulama dozudur. Bu çalışmadaki tüm hastalar ESWT uygulamadan önce, üç seanslık ESWT tedavisinin sonunda ve tedavi bitiminden 14 gün sonra AFİ ile değerlendirilmiştir. Plantar fasiit tedavisinde uygulanan ESWT tedavisi sonucu ayak ağrı ve fonksiyonlarında belirgin iyileşme oluştuğu gözlenmiştir. AFİ ile tedavi bitimi ve tedaviden sonraki 14. gün yapılan değerlendirmelerde, tedavi öncesi yapılan değerlendirmeye göre istatistiksel olarak anlamlı bir düzelme olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma ESWT uygulamasının plantar fasiit tedavisinde erken dönemde etkin olduğunu AFİ değerlendirmesiyle göstermektedir. Plantar fasiit tedavisinde ağrı, yetersizlik ve aktivite kısıtlılığının değerlendirilmesi ve izleminde AFİ ölçeğinin kolay uygulanabilir ve anlaşılır olması nedeniyle önemli bir değerlendirme yöntemi olduğu ve başka çalışmalarda da kullanılabileceği öngörülmektedir. Anahtar Kelimeler : Plantar fasiit, ESWT, Ayak Fonksiyon Ġndeksi
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate diagnosis of plantar fasciitis with Extracorporeal Shock Wave Therapy (ESWT) treatment efficacy in patients undergoing Foot Function Index (FFI). The study was conducted with 30 patients who applicant between July 2013 - May 2014 to Physical Therapy and Rehabilitation Center Special Bakirköy Fizyorom and diagnosed plantar fasciitis by specialist doctors of physical therapy and were referred to ESWT treatment. Medical history has taken from patients and ıt was given information about assessment questionnaire to patients. In this study all patients who referred to treatment by a physician were applied three sessions, three days intervals ESWT. ESWT device's brand name is BTL-6000, it was used frequency setting 9-10 Hz, 3-4 bar, 2000-2300 puls as a application dose. All patients were assessed by FFI before treated ESWT, after the end of three sessions and after 14 days treatment. It was observed significant improvement in leg pain and function with ESWT treatment that was used in the treatment of plantar fasciitis. At the assessments with FFI at the 14th day of end of treatment and after three sessions treatment it was found statistically significant improvement based on evaluation that was performed before treatment. This study shows that ESWT treatment is effective in the early stages in the treatment of plantar fasciitis with FFI evaluation. It is expected that FFI scale important an evaluation method in the treatment of plantar fasciitis evaluation and follow up of pain, disability and activity limitation. It can be used in other studies because of easily applicable and comprehensible method. Keywords : Plantar fasciitis, ESWT, Foot Funtion Index