Anne biyolojik örnekleri, plasenta ve kordon kanında cıva düzeyleri
Mercury levels in maternal biological materials, plasenta and cord blood
  1. Tez No: 359573
  2. Yazar: SEDA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA KAYAALTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Kimya ve Adli Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı hamile kadınlardan alınan plasenta, anne kanı, kordon kanı, idrar ve saç numunlerinde toksik bir metal olan cıva düzeylerinin belirlenmesi ve bilimsel literatüre cıva metalinin risk faktörü olarak rolü ile ilgili katkıda bulunulması ve ülkemizdeki hamile kadınların kronik cıva toksisitesi açısından risk altında olup olmadıklarının belirlenmesidir. Örnekler analizlerden önce mikrodalga fırında asitle yıkılama basamağından geçirildiler. Biyolojik örneklerde cıva seviyesini belirlemek içik soğuk buhar yöntemli atamik absorbsiyon spektroskopisi kullanıldı. Çalışmamızda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümüne başvuran 113 gönüllü annenin plasenta ve anne biyolojik örneklerindeki cıva düzeyleri belirlenmiştir. Çalışmamızdaki plasenta, anne kanı, saçı, idrarı ve kordon kanında belirlenen cıva konsantrasyon aralıkları sırasıyla, 3,08-87,58 ppb, 0,72-8,05ppb, 12,58-2542,65ppb, 0,13-20,02ppb ve 0,15-25,18ppb'di, bununla birlikte, ortalamaları ise sırasıyla 12,3208±11,25283 ppb, 3,3122±1,37972 ppb, 121,2740±279,25711 ppb, 2,7445±2,45164 ppb ve 3,6184±3,68838 ppb olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçların istatistiksel değerlendirmesinin yapılması amacıyla SPSS 19.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine toxic metal mercury levels in plasenta, maternal blood, cord blood, urine and hair samples that taken from pregnant woman to contribute to scientific literature regarding the role of mercury as a risk factor and also to state whether Turkish population is under risk with regard to chronic mercury toxicity. Samples were digested with microwave oven prior to mercury analysis. Cold vapor atomic absorption spectroscopy was utilized in order to determine mercury levels. Mercury levels were determined in plasenta and maternal biological materials of 113 healty volunteer mother who aplied to Ankara University Medicine Faculty. Mercury concentration range of plasenta, maternal blood, hair, urine and cord blood were evaluated as respectively, 3,08-87,58 ppb, 0,72-8,05ppb, 12,58-2542,65ppb, 0,13-20,02ppb and 0,15-25,18ppb, mean of mercury levels were evaluated as respectively, 121,2740±279,25711 ppb, 2,7445±2,45164 ppb and 3,6184±3,68838 ppb. SPSS 19.0 statistical program was used for evaluating of mercury results.