Talasemi ve orak hücreli anemi hastalarında demir şelatörlerinin tedaviye uyunç açısından karşılaştırılması
Comparison of iron chelators in terms of compliance to treatment in patients with thalassemia and sickle cell anemia
  1. Tez No: 359574
  2. Yazar: ŞEFİKA PINAR ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TUNÇTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Hematoloji, Pharmacy and Pharmacology, Hematology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Tek merkezli ve girişimsel olmayan bir gözlemsel ilaç çalışması özelliğindeki bu araştırmanın amacı, demir şelasyon tedavisi gören beta talasemi majör (BTM) veya orak hücreli anemi (OHA) hastalığı olanların tedaviye uyunçlarını ve yaşam kalitelerini etkileyebilecek parametrelerin belirlenerek, bu hastaların tedavi ve destek sürecine katkıda bulunabilmekti. Bu çalışmaya deferasiroks (DFX) veya deferipron (DFP) içeren demir şelatörleri ile en az 6 ay süreyle tedavi gören, 37 pediatrik (BTM: n= 25; OHA: n= 12) ile 41 erişkin (BTM: n= 18; OHA: n= 23) hasta katıldı. Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu'nu imzalayarak çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar için Olgu Rapor Formu, Demografik Veri Toplama Formu, Çocuk Sağlığı Anketi (Anne/Baba Raporu), Yaşam Kalitesi Anketi Kısa Form-36 ve Demir Şelasyon Tedavisinden Memnuniyet Anketi kullanılarak demir şelasyon tedavisinin etkinliği ile katılımcıların tedaviye uyunçlarını ve yaşam kalitelerini etkileyebilecek parametrelere ilişkin veriler elde edilerek analizleri yapıldı. DFX ile tedavi edilen pediatrik hastalarda demir şelasyon tedavisinin etkinliğinin en önemli göstergesi olarak ölçülen serum ferritin düzeyleri normal değerlerin (7.0-140.0 ng/ml) oldukça üzerindeydi (BTM: 2040.0±1391 ng/ml, n= 25; OHA: 937.9±678.4 ng/ml, n= 12). Benzer olarak, DFX (BTM: 2199.0±1941.0 ng/ml, n= 13; OHA: 1544.0±1470.0 ng/ml, n= 16) veya DFP (BTM: 1030.0±263.5 ng/ml, n= 4; OHA: 714.4 ng/ml, n= 1) ile tedavi edilen erişkinler hastalarda da ferritin düzeyleri normal değerlerden (30.0-400.0 ng/ml) çok yüksekti.
Özet (Çeviri)
The aim of this single-center, noninvasive, and observational study was to determine parameters that may affect compliance to treatment and life quality in patients with beta thalassemia major (BTM) and sickle cell anemia (SCA) receiving iron chelators to contribute to their treatment and support process. In this study, 37 pediatric (BTM: n= 25; OHA: n= 12) and 41 (BTM: n= 18; OHA: n= 23) adult patients receiving deferasirox (DFX) or deferiprone (DFP) for at least 6 months were participated. Upon receipt of Informed Consent Form, Case Report Form, Demographic Data Collection Form, Child Health Questionare-Parent Form, Life Quality Survey Short Form-36, and Iron Chelation Therapy Satisfaction Survey were used to obtain data for effectiveness of iron chelation therapy and parameters that may affect compliance to treatment and life quality of the participants. As a main index for iron chelation therapy, serum ferritin levels were higher than the normal values (7.0-140.0 ng/ml) in pediatric patients receiving DFX (BTM: 2040.0±1391 ng/ml, n= 25; SCA: 937.9±678.4 ng/ml, n= 12). Similarly, ferritin levels were higher than the normal values (30.0-400.0 ng/ml) in adult patients receiving DFX (BTM: 2199.0±1941.0 ng/ml, n= 13; SCA: 1544.0±1470.0 ng/ml, n= 16) or DFP (BTM: 1030.0±263.5 ng/ml, n= 4; SCA: 714.4 ng/ml, n= 1).