Arseniğe maruz kalan bireylerde lenfosit DNA hasarının XRCC1 ve XRCC3 gen polimorfizmleri ile ilişkisi
The association of lymphocyte DNA damage with XRCC1 and XRCC3 gene polymorphisms in individuals exposed to arsenic
  1. Tez No: 359587
  2. Yazar: ESMA SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA KAYAALTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Genetik, Kimya, Forensic Medicine, Genetics, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı, arseniğe maruz kalan bireylerde lenfosit DNA hasarının XRCC1 ve XRCC3 gen polimorfizmleri ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmada, arseniğe maruz kalan 175 bireyin periferal lenfosit DNA hasarı, alkali comet yöntemi Comet Lenght (CL), Tail Intensity(TI), Tail Lenght (TL) parametrelerine göre değerlendirerek tespit edilmiştir. Kan arsenik (As) düzeyi Grafit Fırınlı Atomik Absorbsiyon Spektroskopisiyle (GFAAS) belirlenmiş ve bireysel duyarlılıkla ilgili olarak X‐ray repair cross complementing group 1 (XRCC1) Arg399Gln ve X-ray cross-complementing group 3 (XRCC3) Thr241Met gen polimorfizmleri Polimeraz Zincir Reaksiyonu- Restriksiyon Fragman Uzunluk Polimorfizmi (PCR-RFLP) tekniği ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the association of lymphocyte DNA damage with XRCC1 and XRCC3 gene polymorphisms in individuals exposed to arsenic. In this study, DNA damages of the peripheral blood lymphocytes were evaluated according to the alkaline comet assay parameters including Comet Lenght (CL), Tail Intensity(TI), Tail Lenght (TL) in 175 individuals exposed to arsenic. Blood As level was detected by graphite furnace atomic absorption spectroscopy (GFAAS) and X‐ray repair cross complementing group 1 (XRCC1) Arg399Gln and X-ray cross-complementing group 3 (XRCC3) Thr241Met gene polymorphisms were analyzed by Polymerase Chain Reaction- Restriksiyon Fragman Lenght Polymorphism (PCR-RFLP) technique to detect individual susceptibility.