Arseniğe maruz kalan bireylerde serum tiyoredoksin-1 ve epidermal büyüme faktör reseptör seviyelerinin araştırılması
Investigation of serum thioredoxin-1 and epidermal growth factor receptor levels in individuals exposed to arsenic
  1. Tez No: 877097
  2. Yazar: UMMAHAN SİNEM ŞENGEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Uzun dönemde ortaya çıkabilecek sağlık riskleri yönünden içme sularındaki en tehlikeli kirletici olan inorganik arsenik (iAs), Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu (IARC) nun değerlendirmesine göre 1987 yılından bu yana Grup 1'de (insan karsinojeni) yer almaktadır. Türkiye'de Orta Anadolu bölgesinde yapılan son jeolojik çalışmalarda Nevşehir ili kapsamındaki yerleşim alanlarında içme sularındaki iAs düzeylerinin yüksek olduğu ortaya konmuştur. Çalışmamızda, Nevşehir Bölgesinde yüksek düzeyde As maruziyetinin etkilerini incelemek için toplamda çalışma grubu olarak (içme suyu arsenik düzeyi >50 μg/l) Dadağı, Küçükayhan, Gülpınar ve Emmiler köylerinde yaşayan bireylerden alınan serum örnekleri (n=116) kullanıldı. Kontrol grubu olarak da (içme suyu arsenik < 10 μg/l ) Eskiyaylacık, Civelek, Alkan ve Altıpınar köylerinde yaşayan bireylerden alınan serum örnekleri kullanıldı (n=106). Bu örnekler içerisinden Trx1 ölçümü için çalışma (n=63) ve kontrol (n=65) grubu, EGFR ölçümü için çalışma (n=100) ve kontrol (n=99) grubu seçildi. Çalışma ve kontrol gruplarında ölçümler ELISA yöntemiyle yapıldı ve birbiri ile karşılaştırıldı. Ayrıca As maruziyeti göstergeleri ile hem Trx1 düzeyleri hem de EGFR düzeyleri arasındaki ilişkiler incelendi. Bulgularımız, >50 μg/l konsantrasyonda As maruziyetinin serum Trx düzeyi üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir ve serum Trx1'in erken aşamada bir biyogösterge olarak kullanılması yönünde bir potansiyelinin olmadığını sonucuna vardık. Yine sonuçlarımız >50 μg/l konsantrasyonda As maruziyetinin serum EGFR konsantrasyonu üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Ancak As maruziyetinin bir göstergesi olan dermal lezyon ve serum EGFR arasında özellikle çalışma grubunda pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Bu nedenle serum EGFR'nin As maruziyeti nedeni ile kanser oluşumundan önce erken aşamada bir biyogösterge olarak kullanılması yönünde bir potansiyelinin olabileceği düşünülülebilir
Özet (Çeviri)
In terms of long term health risks, inorganic arsenic (iAs), the most dangerous contaminant in drinking water, has been classified as a Group 1 (human carcinogen) by the International Agency for Research on Cancer (IARC) since 1987. In Turkiye, according to recent measurements and geological studies, high levels of iAs in drinking water have been reported in Nevşehir province. In our study, to investigate the effects of high levels of As exposure in the Nevşehir Region, serum samples were taken from individuals living in the villages of Dadağı, Küçükayhan, Gülpınar, and Emmiler (n=116) as the study group (drinking water arsenic level >50 μg/l). As the control group, serum samples were taken from individuals living in the villages of Eskiyaylacık, Civelek, Alkan, and Altıpınar (n=106) (drinking water arsenic < 10 μg/l). Among these samples, the study group (n=63) and control group (n=65) were selected for Trx1 measurement, and the study group (n=100) and control group (n=99) were selected for EGFR measurement. Trx1 and EGFR measurements were performed in the study and control groups using the ELISA method, and they were compared with each other. Additionally, the relationships between As exposure indicators and both Trx1 levels and EGFR levels were examined. Our findings showed that exposure of As at a concentrations >50 μg/l had no significant effect on serum Trx1 levels, leading us to conclude that have no potential as an early-stage biomarker. Similarly, our results showed that As exposure at concentrations >50 μg/l had no significant effect on serum EGFR concentration. However, a positive relationship was found between dermal lesions, an indicator of As exposure, and EGFR, particularly in the study group. Therefore, it can be considered that serum EGFR has the potential to be used as an early-stage biomarker before cancer formation due to As exposure.