Tükürükle ve nemle kontamine mine yüzeylerine uygulanan farklı fissür örtücülerin tutuculuk, mikrosızıntı ve adaptasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of retention, microleakage and adaptation ability of fissure sealants applied on moisture and saliva contaminated enamel surface
  1. Tez No: 359600
  2. Yazar: MİRAÇ SEZGİ TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE ARAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
İn vitro koşullarda gerçekleştirilen çalışmamızda, tükrük ve nemle kontaminasyon riski bulunan hastalarda uygulanması önerilen fissür örtücü seçenekleri içerisinde yer alan; hidrofilik esaslı iki ayrı fissür örtücü; Embrace Wet Bond ve Smart Seal Loc F, hidrofobik yapıda ancak dehidratasyon ajanı ile birlikte kullanılan Ultraseal XT Plus/ Primadry ve hidrofobik esaslı bir diğer fissür örtücünün bonding ajanla kombinasyonunun (HeliosealF/ Optibond FL) klinik başarılarını şekillendirecek olan mikrogerilim bağlanma dayanımı, kopma tipleri, mikrosızıntıları fissürlere sızma performansları ve mine yüzeyine adaptasyonları karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda in vitro testlerde 100 tanesi mikrosızıntı, 100 tanesi mikrogerilim ve 20 tanesi SEM değerlendirmelerinde kullanılmak üzere toplam 220 adet daimi 3. büyük azı dişi kullanılmıştır Fissür örtücülerin mikrosızıntısı 'boya sızıntısı test yöntemi' ile mineye bağlanma kuvveti ise 'mikrogerilim bağlanma dayanım testi' ile belirlenmiştir. Fissür örtücülerin mikrosızıntısı, fissürlere sızma özellikleri ve kopma tiplerinin değerlendirilmesinde stereomikroskop, mine yüzeyine adaptasyonlarında ise SEM kullanılmıştır. Mine yüzeyinin kuru, nemli ve tükürükle kontamine olmasının fissür örtücülerin değerlendirilen özelliklerini ne yönde etkilendiğinin belirlenmesi sonucunda; Hidrofilik yapıdaki fissür örtücüler olan Embrace Wet Bond ve Smart Seal&Loc F' nin tükürükle ya da nemle kontamine mine yüzeylerine uygulanmasının mikrosızıntı ve mikrogerilim bağlanma dayanımlarını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilemediği sonucuna varılmıştır. Kuru, nemli ve tükürükle kontamine ortamlarda hem Primadry + Ultraseal XT Plus'un hem de Optibond FL+ Helioseal F' in mikrosızıntısının anlamlı düzeyde değişmediği gözlenmiştir. Buna karşın minenin hem nem hem de tükürükle kontamine olmasının bağlanma performanslarını anlamlı düzeyde azalttığı belirlenmiştir. Çalışmamızda tükürükle kontamine mine yüzeylerine fissür örtücülerin fissürlere adaptasyonu ve fissür derinliklerine sızma özelliklerinin SEM ile değerlendirilmesi ile en iyi sonuçlar Optibond FL + Helioseal F grubunda gözlenmiş bunu Ultraseal XT Plus+ Primadry kombinasyonu izlemiştir. Rezin esaslı hidrofilik fissür örtücüler içerisinde Embrace Wet Bond' un mineye adaptasyonunun Smart Seal&Loc F' e oranla daha başarılı ancak klinik uygulamalar için yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır. SEM ile yaptığımız değerlendirmelerde; en sık ve uzun rezin uzantılarına kuru mine yüzeylerine uygulanan Optibond FL+Helioseal F ve Ultra Seal XT Plus + Primadry gruplarında rastlanmış, rezin uzantıları ile mine yüzeyi arasında sıkı bir mikrokenetlenme oluştuğu gözlenmiştir. Özellikle Optibond FL+Helioseal F grubunda nemli hatta tükürükle kontamine yüzeylerde dahi rezin uzantıları ile mine yüzeyi arasında sıkı bir bağlantının oluştuğu, yer yer rastlanan adaptasyon kayıplarının ise dar ve kısa sahalarla sınırlı kaldığı saptanmıştır. Embrace Wet Bond ve Smart Seal & Loc F'ın kütlesel ayrılmalar şeklinde gözlenen adaptasyon kayıplarında, mine-rezin ara yüzünde kısa rezin uzantılarının bulunduğu gözlenmiştir. Mineye adaptasyon, fissürlerin derinliklerine sızma ve oluşan rezin uzantılarının nitelikleri açısından da Optibond FL+ Helioseal F' grubunun belirgin üstünlük taşıdığı belirlenmiştir Kuru, nemli ve tükürükle kontamine mine yüzeylerine uygulanan fissür örtücülerin, fissür tabanına sızma performansının değerlendirilmesi sonucunda; uygulanan fissür örtücü ve yüzey özelliklerinden bağımsız olarak fissür örtücüler en iyi sığ, daha sonra orta derinlikteki fissürlere sızmış, derin fissürlerde ise tüm gruplarda boşluklara rastlanılmıştır. Ayrıca sızma performanslarının tükrük ve nem kontaminasyonundan olumsuz yönde etkilendiği saptanmıştır. Derin fissürlere en iyi sızma performansı Optibond FL+Helioseal F grubunda gözlenmiştir. Hem nemli hem de tükürükle kontamine örneklerin hiçbirisinde Embrace Wet Bond ve Smart Seal & Loc F' ın derin fissürlerin tabanına sızamadığı izlenmiştir. Çalışmamızda fissür örtücülerin mine yüzeylerinden kopma tiplerinin değerlendirilmesi sonucunda; Optibond FL+Helioseal'in kuru, nemli ve tükürükle kontamine mine yüzeylerinden de en fazla karışık tipte, Embrace Wet Bond ve Smart Seal&Loc F' in en çok adeziv tipte, Ultraseal XT Plus'un ise kuru mine yüzeylerinden en fazla karışık, nemle ve tükürükle kontamine yüzeylerden ise en çok adeziv tipte koparak ayrıldığı belirlenmiştir. Çalışmamızdaki tükürükle kontamine, nemli ve kuru mine yüzeylerinde uygulanan farklı fissür örtücülerin performanslarının karşılaştırılması sonucunda; hem tükürükle hem de nemle kontamine mine yüzeylerine uygulanan hidrofobik yapıdaki fissür örtücü kombinasyonlarının mikrosızıntı değerlerinin hidrofilik yapıdaki fissür örtücülere göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Bu bulgunun kullanılan rezin esaslı hidrofobik fissür örtücülerin nem duyarlılığını azaltan dehidratasyon ajanı veya bonding ajanlarla kombine olarak kullanılmasından kaynaklandığı düşünülmüştür Kuru mine yüzeylerine uygulanan hidrofobik fissür örtücü kombinasyonlarını mikrosızıntıları arasında fark bulunmamıştır. Bu bulgu hidrofobik fissür örtücülerle kombine olarak kullanılan dehidratasyon ve bonding ajanların kuru mine yüzeylerinde mikrosızıntı üzerine anlamlı bir katkısı olmadığını göstermiştir. Hem tükürük hem de nemle kontamine mine yüzeylerine uygulanan fissür örtücüler arasında en yüksek bağlanma dayanımı değerleri sırasıyla; Optibond FL+ Helioseal F >Embrace Wet Bond > Smart Seal&Loc F > Primadry + Ultraseal XT Plus olarak gözlenmiştir. Embrace Wet Bond' un mikrogerilim bağlanma dayanımının yüksek olmasına karşın diğer ölçütlerdeki başarısının düşük olmasının klinik başarısını olumsuz yönde etkileyebileceği düşünülmüştür. Tez çalışmamızda in vitro koşullarda elde edilen bulgulara dayanarak kuru mine yüzeylerinde hidrofobik fissür örtücüler olan Primadry+Ultraseal XT Plus ve Optibond FL+Helioseal F kombinasyonlarının başarılarının benzer olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda hidrofilik yapıdaki Embrace Wet Bond ve Smartseal Loc&F'in mevcut yapısı ile nem ve tükürük kontaminasyon riski bulunan hastalar için klinik uygulamalarda önerilebilecek iyi bir seçenek olamayacağı düşünülmüştür Hem tükürük hem de nemle kontamine mine yüzeylerinde değerlendirilen tüm ölçütlerde en başarılı sonuçlar Optibond FL+Helioseal F grubunda elde edilmiştir. İn vitro koşullarda elde ettiğimiz bu bulgu tükürük ve nem kontaminasyon riskinin bulunduğu koşullardaki fissür örtücü uygulamalarında en iyi seçeneğin Optibond FL+Helioseal olduğunu göstermiş ve bu kombinasyonunun diğer fissür örtücülere oranla daha başarılı klinik sonuçlar doğuracağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This in vitro study makes a comparative evaluation of fissure sealants suggested to be deployed in patients prone to risk of contamination by saliva and moisture in terms of microtensile bond strength, microleakages, adaptations on enamel surfaces and penetration, features that define would their clinical success. The sealants used in this study are the two hydrophilic sealants Embrace Wet Bond and Smart Seal Loc F; the hydrophobic sealant Ultraseal XT Plus used with the drying agent Primadry; and the hydrophobic Helioseal F used with the dental adhesive Optibond FL. The in vitro tests deployed a total of 220 permanent third molars with 100 tooth for microleakage, 100 for microtensile bond strength and 20 for SEM evaluation. The microleakage of fissure sealants was assessed with 'dye penetration test method' and their bond strength to enamel was assessed with 'microtensile bond strength test'. The results of the comparative evaluation of the findings after the application of the fissure sealants on dry enamel surfaces and on enamel surfaces contaminated by saliva and moisture showed the following: The use of Embrace Wet Bond ve Smart Seal&Loc F did not make any statistically significant impact on in terms of microleakage and microtensile strength when applied on enamel surfaces contaminated by saliva and moisture. Microleakage in the use of Primadry+Ultraseal XT Plus and Optibond FL+Helioseal F showed no statistically meaningful change when deployed on dry surfaces and surfaces contaminated by saliva and moist (p=0,056). However, enamel surfaces contaminated by saliva and moist proved to be a significantly hostile environment that hampers microtensile bond strength (p Embrace Wet Bond > Primadry + Ultraseal XT Plus> Smart Seal&Loc, respectively. However high microtensile bond strength scores of Embrace Wet Bond, we think that the other lower scores of Embrace Wet Bond bring on poor clincal success. It was observed that the success rates of the hydrophobic sealants Primadry+Ultraseal XT Plus and Optibond FL+Helioseal F groups were similar, in vitro. The findings of our study showed that the hydrophilic sealants Embrace Wet Bond and Smart Seal&Loc F cannot be offered as a good option for patients prone to risks of moist and saliva contamination. The best results for all criteria in both saliva- and moist-contaminated enamel surfaces were found in Optibond FL+Helioseal F group. This finding our in vitro study showed that Optibond FL+Helioseal was the best option in environment with risks of saliva and moist contamination. Hence, it can be concluded that Optibond FL+Helioseal F sealant group will achieve better clinical results than other fissure sealants used in this study.