Endometriosis olgularında endometriyal sinir hücrelerinin klinik tablo ile korelasyonu
Correlation of endometrial nerve cells with clinical view in cases diagnosed with endometriosis
- Tez No: 359602
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KUTAY BİBEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Endometriosis toplumda üreme çağında %10 görülen benign seyirli hastalıktır. En sık semptomu dismenore olan endometriosis infertilite nedenleri arasında ön sıradadır. Altın standart tanısı laparoskopidir. Çalışmamızda pipel ile alınan endometrial örneklerden, PGP 9.5 ile boyanan sinir hücrelerinin endometriosis tanısındaki yeri araştırıldı. Çalışmaya endometriosis tanısı ile endometrial örnekleme yapılan hastalar hasta grubu olarak, endometriosis tanısı dışında örnekleme yapılan hastalar kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Hasta özellikleri ve semptomları değerlendirldi. Örnekler PGP 9.5 ile boyanarak sinir hücresi işaterlemesi yapıldı. Çalışmaya 28 (%47.5) endometriosis tanılı ve 31 (%53.7) kontrol grubu olmak üzere 59 hasta alındı. Endometriosisli hastaların yaş ortalaması 36.9± 7.3 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 38± 7.2 yıl bulundu. Nöronal elaman tespit edilen endometrial biyopsiler açısından gruplar arasında karşılaştırmada kontrol grubunda 2 hastada nöral elaman tespit edilirken endometriosis grubunda 1 hastada nöral elaman tespit edildi ve gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulunmadı (p:0.599). Çalışmamız sonucunda endometrial örneklerde PGP 9.5 ile boyanan sinir hücresi açısından endometriosis tanısı olan ve olmayan hastalar arasında istatistiksel anlamlı farklılık izlenmedi. Endometriosis tanısında endometrial sinir hücrelerin değerlendirlmesinin yetersiz olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is a benign disease that is seen at a rate of 10% in the reproductive age. With its most frequent symptom of dysmenorrhoea, endometriosis takes place on the top among the reasons of infertility. Its gold standard diagnosis is made by laparoscopy. In our study, we searched the role of PGP 9.5 staining in nerve cells in the endometrial samples received through pipel, for the diagnosis of endometriosis. Patients whom had endometrial sampling with the diagnosis of endometriosis were included in the study as the patient group; and the patients whom had endometrial sampling without the diagnosis of endometriosis were included in the study as the control group. The patient characteristics and symptoms were evaluated. The samples were marked with PGP 9.5 and nerve cell markings were carried out. Totaly 59 patients were included in the study; as 28 (47.5%) patients with endometriosis diagnosis and the other 31 (53.7%) patients as the control group. The age averages were found as 36.9± 7.3 years for the patients with endometriosis and as 38±7.2 years for the control group. Neuronal element was found in two patients in the control group, while it was found in one patient in the endometriosis group with the comparison carried out between the groups regarding endometrial biopsies, where neuronal elements were found; and a statistically significant difference was not found between the groups (p:0.599). In our study, a statistically significant difference was not found between the patients with and without the diagnosis of endometriosis regarding nerve cells marked with PGP 9.5 in endometrial samples. It was considered that the evaluation of endometrial nerve cells was inadequate for the diagnosis of endometriosis.