Birinci derece akrabalarında tip 2 dm olan normoglisemik / prediyabetik olan kişiler ve birinci derece akrabalarında tip 2 dm olmayan normoglisemik kişilerin insülin direnci durumu ve FGF 21 düzeyleri
İnsuli̇n resi̇stance state and FGF 21 levels i̇n normogli̇semi̇c / predi̇abeti̇c parti̇ci̇pants wi̇th fi̇rst degree relati̇ves of TYPE 2 dm and normogli̇semi̇c parti̇ci̇pants wi̇thout fami̇ly hi̇story of dm
- Tez No: 359604
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SAADET TÖRÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Prediyabet döneminde DM riskinin değerlendirilmesi ve hastalığın erken tanısı önemlidir. Birinci derece yakınında DM olanlarda, tip 2 DM gelişme riski artmıştır. Bu kişilerde glukoz toleransı normal olsa bile insülin direnci ve beta hücre disfonksiyonu varlığı olasıdır. FGF 21; karbonhidrat ve lipid metabolizmasında etkili bir hormondur. Yapılan çalışmalarda; FGF 21'in obez, tip 2 DM, İGT, GDM, NASH ve MS olan kişilerde sağlıklı kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Birinci derece akrabalarında tip 2 DM olan kişilerdeki serum FGF 21 düzeyleri bilinmemektedir. Çalışmamızın amacı; birinci derece akrabalarında tip 2 DM olan kişilerdeki İS/İR durumunu saptamak, bu kişilerdeki FGF 21 düzeylerini birinci derece akrabasında DM olmayan kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Çalışmamıza, GÜTF Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı polikliniklerine başvuran toplam 113 katılımcı (birinci derece yakınında tip 2 DM olan ancak kendisinde tip 2 DM öyküsü olmayan 83 katılımcı ve yaş, cinsiyet, VKİ açısından benzer, ailesinde ve kendisinde tip 2 DM öyküsü olmayan 30 gönüllüden oluşan kontrol grubu) alındı. Tüm katılımcılara OGTT yapıldı. Birinci derece yakınında DM olan ancak kendisinde DM öyküsü olmayan 83 hastanın; 38'inde İFG/İGT, 45'inde ise normal glukoz toleransı saptandı. İnsülin duyarlılığı ve insülin direncini belirlemek için OGTT'den geliştirilen (HOMA-İR, Matsuda indeksi, İSSİ) indeksler hesaplandı. Matsuda indeksi ve İSSİ'yi literatürde olduğu gibi İFG / İGT olan grupta diğer iki normoglisemik gruptan daha düşük bulduk. Ayrıca, HOMA-İR'yi İFG/ İGT olan grupta diğer iki normoglisemik gruptan daha yüksek olarak saptadık. Çalışmamızda, Matsuda indeksi, ailesinde DM olan, kendisi normoglisemik olan grupta, ailesinde DM olmayan ve kendisi de normoglisemik olan gruba göre daha düşüktü, ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bu bulgu bize istatistiksel olarak anlamlı olmasa da ailesinde DM olup normoglisemisi olan kişilerde insülin duyarlılığının azalmaya başladığını gösterdi. 86 katılımcının (ailesinde DM olan kendisi normoglisemik olan 35 kişi, ailesinde DM olan kendisi prediyabet saptanan 28 kişi ve ailesinde DM olan kendisi normoglisemik olan 23 kişi) açlık plazma FGF 21 düzeyleri çalışıldı. Çalışmamızda; birinci derece yakınında DM olan kendisinde İFG/ İGT olan olgularda FGF 21 düzeyinin, ailesinde DM olmayan normoglisemik gruba göre anlamlı olarak daha yüksek olduğunu gösterdik. Birinci derece yakınında DM olup kendisi normoglisemik olanların FGF 21 düzeyleri, ailesinde DM olmayan kendisi normoglisemik olanlardan yüksek olarak saptanmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. FGF 21 düzeyleri ile en çok VKİ, insülin duyarlılığı /insülin direnci parametrelerinin korele olduğunu gördük. Bulgularımız FGF 21'in İFG/İGT, MS, obezite gibi insülin direncinin eşlik ettiği durumlarda bir biyomarker olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak; ailesinde DM olan kişilerde DM ortaya çıkmadan erken dönemde insülin sensitivitesi azalmaktadır. Bu evrede bile obezite ve insülin direnci ile ilişkili olduğu düşünülen FGF 21 düzeyleri artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Prediction of the risk of DM in the prediabetic stage and early diagnosis of the disease is important. The risk of DM is increased in the first degree relatives of diabetic patients. Although the glucose tolerance is normal in the early stage, insulin resistance and beta cell dysfunction may be present before the development of DM. FGF 21; is a hormone that has an important role in carbonhydrate and lipid metabolism. It has been shown that serum FGF 21 levels are higher in patients with obesity, type 2 DM, IGT, NASH and MS than healthy controls. The serum FGF 21 levels in the first degree relatives of patients with DM have not been studied yet. The aim of this study was; to determine the insulin sensitivity and insulin resistance in the first degree relatives of type 2 DM and compare the serum FGF 21 levels with the control group who has no first degree relatives with DM. Nondiabetic 83 participants with first degree relatives of type 2 DM and age, sex, BMI matched 30 non diabetic participants without family history of DM attended to Gazi University Medical Faculty, Department of Endocrinology and Metabolism were included in the study.To determine the insulin sensitivity and resistance indexes (HOMA –IR , Matsuda index, ISSI) developed from OGTT were calculated. Fasting serum FGF 21 levels were also measured. 38 of the 113 participants with a family history of DM had IFG / IGTand 75 participants were normoglycemic. Matsuda index, ISSI were found to be lower in IFG/IGT group than the other two normoglycemic groups. Also, HOMA-IR was higher in the group with IFG/IGT than the two normoglycemic groups. İn our study, Matsuda index was lower in normoglycemic participants with the first degree relatives of DM than normoglycemic participants without family history of diabetes although the results were statistically insignificant. This result showed that insulin sensitivity decreases in normoglycemic people with diabetic family history. Serum FGF 21 levels were significantly higher in participants with IFG/IGT, with a first degree relatives of DM than normoglycemic participants without a family history of diabetes. Serum FGF 21 levels in normoglycemic participants with diabetic first degree relatives were higher than normoglycemic participants without diabetic first degree relatives, but the difference was statistically insignificant. FGF 21 was positively correlated with BMI. In conclusion, FGF 21 is elevated in insulin resistance states including IFG/IGT, obesity and MS. Subjects with elevated FGF 21 levels should be followed up closely for the development of DM.