Kronik hepatit C'li hastalarda serum ferritin, hepsidin, transferrin ve transferrin reseptörünün sitokin düzeyleriyle ilişkisi
The relationship of serum ferritin, hepcidin, transferrin and transferrin receptors with cytokine levels in patients chronic hepatitis C
- Tez No: 359614
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL GEYİKLİ ÇİMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kronik hepatit C (KHC) enfeksiyonu major küresel halk sağlığı sorunlarından biridir. KHC'li hastalarda serum demir belirteçlerinin artmasıyla birlikte karaciğer hasarı daha da kötüye gidebilir. Son yıllarda keşfedilen, karaciğerden sentezlenen bir protein olan hepsidinin, demir metabolizmasında önemli regülatör olduğu, enflamasyon ve enfeksiyonla indüklendiği düşünülmektedir. Proinflamatuar sitokinler antiviral immün yanıtlarda önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı; KHC'li hastalarda demir metabolizması serum belirteçleri olan hepsidin, ferritin, transferrin ve transferrin reseptörü ile proinflamatuar sitokinlerden tümör nekroz faktörü (TNF)-α ve interlökin (IL)-6 seviyeleri arasındaki olası ilişki araştırıldı. Kronik hepatit C tanısı almış 100 hasta ve 50 sağlıklı birey kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Serum ferritin, hepsidin, transferin, transferrin reseptörü, IL-6 ve TNF-α düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. KHC'li hasta grubunda, hepsidin değeri sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük iken, ferritin ve IL-6 seviyeleri anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Chronic hepatitis C (CHC) infection is one of the major global public health concerns. Patients with CHC often have elevated serum iron markers, which may worsen liver injury. Recently identified protein hepcidin synthesized in the liver, is thought to be a key regulator for iron homeostasis and is induced by infection and inflammation. Proinflammatory cytokines play a critical role in antiviral immune responses. The aim of this study was to investigate the possible correlations between iron metabolism serum markers, hepcidin, ferritin, transferrin and transferrin receptor with proinflammatory cytokines, such as tumour necrosis factor (TNF)-α and interleukin (IL)-6 levels in patients with CHC infection. Patients with CHC (n:100) and healthy subjects (n: 50) were included in the study as a control group. Serum ferritin, hepcidin, transferrin, transferrin receptor, IL-6 and TNF-α levels were measured by ELISA method. Patients with CHC showed significantly lower serum hepcidin levels than the control group, whereas ferritin, IL-6 and TNF-α levels were significantly higher in patients group (p0.05).