Akciğer, meme ve prostat kanseri olan hastalarda gelişen ikincil malignitelerin sağkalıma etkisi
The effect of secondary cancers on survival in patients with breast, lung and prostate cancer
- Tez No: 359653
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞAT BOZCUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Kanser hastalarındaki ikincil gelişen kanserlerin sağkalıma olan etkisi çok iyi bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, ilk primer tümörden sonra gelişen diğer primer tümörlerin genel sağkalım üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Yöntem ve Gereç: Çalışmaya Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Kayıt Merkezi (AİSMKKM) veri tabanına kayıtlı olan, 2005 ve 2010 yılları arasında kanser tanısı konulmuş olan ve 1 Ocak 2012 tarihine kadar takip kayıtları mevcut olan; akciğer, meme veya prostat kanseri olan 6497 hasta dâhil edildi. İlk primer tümörü akciğer, meme veya prostat kanseri olan hastaların verileri her üç primer tümör türüne göre ayrı ayrı sınıflandırıldı ve analiz edildi. Tek primer tümörü olan hastalardaki ve multiple primer tümörlü olan hastalardaki genel sağkalım oranlarının karşılaştırılmasında, Kaplan-Meier sağkalım analizi kullanıldı. Bununla birlikte veriler, yaşa, cinsiyete, primer tümör sayısına ve birinci primer tümörün evresine (metastatik, non-metastatik) göre de sınıflandırıldı. Son olarak, tüm potansiyel prognostik faktörler, Cox-regresyon modelleriyle ayrı ayrı değerlendirildi. Bulgular: AİSMKKM veri tabanında kayıtlı 1977 meme kanseri hastası mevcuttu ve 1442 (72.9%)'si invaziv duktal tip meme kanseriydi. Tüm hastalar arasında, ilk primer tümörü meme kanseri olan hasta sayısı 1928 olup, bunların %1.50'sinde (29) multiple primer tümörler mevcuttu. 2680 akciğer ve 1840 prostat kanseri hastası mevcuttu. Akciğer kanseri olan hastaların 375'i küçük hücreli, 1807'si küçük hücreli dışı tipi iken; prostat kanseri olanların 1745'i adenokanser tipteydi. Tüm hastalar arasında, ilk primer tümörü akciğer kanseri olan hasta sayısı 2513 olup, bunların %1.15'inde (29) multiple primer tümörler mevcuttu. 1738 hastanın ise ilk primeri prostat kanseri idi ve bunların %7.94'ünde (138), multiple primer tümörler tespit edilmişti. Medyan hastalık tanı yaşı meme, akciğer ve prostat kanserlilerde sırası ile 51, 62 ve 69 idi. Tanı anındaki metastatik hastalık oranı meme, akciğer ve prostat kanserlilerde sırası ile %8.74, %60.5, %11.85 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Influence of development of subsequent primary cancers on survival in cancer patients is not well known. In this study, we planned to evaluate the impact of subsequent multiple primaries on the overall survival. Material and Methods: We analysed data on 6497 patients, who had lung, breast and prostate cancer. All patients were recorded in Antalya State Cancer Registry Office (South Turkey Region). All data included malignant tumours diagnosed between 2005-2010 with follow-up through January 01, 2012. We analysed data with regard to each of the three first primaries. We utilised Kaplan-Meier survival analysis to compare overall survival figures of single primary tumours and multiple primary tumours. In addition, we stratified data according to age, gender, number of independet primaries and disease extent of the first primary (metastatic, non-metastatic). Lastly, all potential prognostic factors were seperately evaluated in cox-regression models. Results: 1977 patients were diagnosed to have breast cancer and 1442 of them had invasive ductal type. 1928 of all patients had breast cancer as their first primary and 1.50% (29) of them had multiple primaries. 2680 patients were diagnosed to have lung and 1840 were diagnosed to have prostate cancer. 2513 of all patients had lung cancer as their first primary and 1.15% (29) of them had multiple primaries. In addition to this, 1738 of all patients had prostate cancer as their first primary and 7.94% (138) of them had multiple primaries. Median age at the time of diagnosis were 51, 62 and 69 for breast, lung and prostate cancer patients, respectively. Lastly, percentage of patients with advanced metastatic disease at the time of diagnosis for breast, lung and prostate cancer patients were 8.74%, 60.5% and 11.85%, respectively. We found that estimated survival of lung cancer patients with single primaries was shorter than lung cancer patients with multiple primaries [HR: 2.73 (95% CI: 1.67 to 4.47), P: