Bazı standart ve spur elma çeşitleri meyvelerinde yapısal farklılıkların saptanması
- Tez No: 35970
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARAÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
39 ÖZET Bu çalışma standart ve spur çeşitleri birbiri ile karşılaştırmak ve meyve özellikleri ile ilgili farklılıkları ortaya koymak amacıyla, Golden Delicious, Stark Spur Golden Delicious, Starking ve Starkrimson elma çeşitlerinde yapılmıştır. Tüm çeşitlerden alınan meyve örneklerinde çap, ağırlık, hacim, meyve ve et özgül ağı rlı ğı ile parankima dokusuna ait hücrelerde hücre iriliği ve meyve yarı çapı üzerindeki hücre sayısı saptanmıştır. Elde edilen bulgularla standart ve spur çeş itler birbirleriyle karş ı laş tı rı ımi ş ti r. Meyve çapı bakımından çeşitler birbirinden farksız bulunmuştur. Meyve ağırlığı çeşitlere göre değişim göstermiştir. Starking ve Starkrimson ağırlık bakımından birbirine yakın değere sahip bulunurken, Golden Delicious 'un Stark Spur Golden Delicious 'dan daha iri olduğu saptanmıştır. Hacim bakımından çeşitler birbirinden farksız bulunmuştur. Meyve özgül ağırlığı çeşitlere göre değişim göstermiştir. Starkrimson ' ı n özgül ağırlığı Starking çeşidinden; Golden Delicious' un özgül ağırlığı Stark Spur çeşidinden yüksek olduğu saptanmıştır. Meyve özgül ağı rlı ğı bakı mı ndan farklı lı k gösteren standart ve spur çeşitler, et özgül ağırlığı bakımından birbirine yakın değerlere sahip olmuşlardır. Hücre iriliği çeşitlere göre farklılık göstermiştir. Starking ve Strakrimson ' da hücre iriliği aynı, Golden Delicious ' da ise hücreler spur çeşidinden daha iri bulunmuştur. Çap üzerindeki hücre sayı sı, Starking ve Strakrimson ' da aynı Golden Delicious 'da spurundan az olmuştur. Starking ve Starkrimson ile ilgili olarak meyve özellikleri arasında aranan ilişkilerden çap, ağırlık, hacim arasında ikili ilişkiler önemli bulunmuştur. Buna göre meyvede hücre sayısı40 arttıkça özgül ağırlık küçülmüştür. Bu çeşitte meyve iriliğinin daha çok hücre sayısının artışından ileri geldiği görülmüştür. Golden Delicious ve Starkspur Golden Delicious çeşitlerinde çap, ağırlık ve hacim arasındaki ikili ilişkiler önemli çıkmıştır. Bu çeşitlerde özgül ağırlığın çap, ağırlık ve hacimle ilişkisi önemsiz olmuştur. Meyve eti özgül ağırlığının çap, ağırlık ve hacim ile ilişkileri de standart ve spur çeşitte önemsiz çıkmıştır. Hücre iriliğinin meyve iriliği ile ilişkileri de Golden Delicious çeşidinde önemlilik sınırının altında, ancak Stark Spur Golden Delicious çeşidinde belirgin şekilde Önemli bulunmuştur. Yarı çap üzerindeki hücre sayı sı Stark Spur Golden Delicious çeşidinde irilikle önemli bulunmuştur. Golden Delicious çeşidinde bu ilişki önemli çıkmamıştır. Meyve ve et özgül ağı rlı klar arası nda özellikle Stark Spur Golden Delicious çeşidinde önemli çıkmıştır. Et özgül ağı rlı ğı arttı kça meyve özgül ağı rlı ğı da artmaktadı r veya tersi de geçerlidir. Golden Delicious ve spur çeşidinde gerek meyve, gerekse et özgül ağı rlı kları hücre iriliği ve sayı sı ile iliş kili bulunmamı ş ti r. Spur çeşitte önemsiz olmakla birlikte standart çeşitte yarıçap, hücre sayısı ve iriliği ilişkileri olumsuzdur. Hücre irileş tikçe çap üzerindeki hücre sayısı azalmaktadır. Bu ilişkilere göre Golden Delicious çeşidinde meyve iriliği daha çok hücre iriliğinden ileri gelmiştir. Stark Spur Golden Delicious çeşidinde meyve iriliği daha çok hücre iriliğinden, kısmen de hücre sayısından ileri gelmiştir.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY The aim of this research was to compare the standard and spur apples and to determine the differences between their fruit characteristics. In this research apples taken into consideration are: Golden Delicious, Starkspur Golden Delicious, Star king and Starkrimson. On the samples of fruits taken from all of the apple varieties, the following parameters were measured: diameter, weight, volume, specific fruit weight, specific weight of the fruit flesh and the size of the cells belonging to parenchyma ceous tissue and the number of cells on the fruit radius. According to data determined, the standart and spur apple varieties were compared to each other. The results were given below. As to fruit diameter, it was found that the apple varieties have no difference to each other. The fruit weight showed difference in respect to apple varieties. Although the average weights of Starking and Starkrimson were almost similar, it was determined that Golden Delicious fruits are bigger than Spur Golden Delicious. As to volume, it was found that the varieties have no differences with each other. Specific weight of the fruit shows differences in respect to apple varieties. It was determined that the specific weight of Starkrimson is higher than Starking. Besides, the specific weight of Golden Delicious is higher than it's spur type. The apple varieties showing differences in respect to specific fruit weight had almost the similar values in specific weight of the fruit flesh.42 The cell size varied in respect to the apple varieties. It was found that the size of the cells is the same in Starking and Starkrimson, but in Golden delicious it is larger than the spur type. The number of cells on the radius of fruit is the same in Starking and Starkrimson but in Golden delicious it is less than the spur. The two-way correlations between the fruit characteristics and diameter-weight, volume which were searched in connection with Starking and Starkrimson were found as important. The correlations of specific weight of fruit in Starkrimson with diameter, weight and volume were found significant. So, when the fruit size of Starkrimson is increases specific weight of the fruit is decreases. This expected effect was found unimportant in Starking, because the factor affecting the fruit is the size of the cell in Starking. The correlation of the cell size with the parameters as diameter, weight volume were found as important. This relations were found unimportant in Starkrimson. This explanation means that when the fruit size is increases, the cells increase in Starkrimson. The correlation between the number of cells on the radius of the fruit and the cell size was found as unimportant in Starking. This relation was found as important in Starkrimson. So, when the fruit size increases, the number of cells in the fruit of Starkrimson which comprised many cells increased as well.43 The number of cells and the specific weight of fruit were found as important only in Starkrimson, but it showed a negative correlation. So, as the number of cells in the fruit increased, specific fruit weight decreased. In this apple variety, the size the of fruit was affected especially by the increasing number of cells. Two-way correlations of diameter, weight and volume in apples namely Golden delicious and Starkspur Golden Delicious were found as important. Moreover, the correlations between the specific weight of fruit and the parameters, diameter, weight, volume, were found as unimportant. On the other hand, the correlations between specific fruit weight and fruit, diameter, weight and volume were also found unimportant in both the standard and spur types. The correlations between the size of the fruit and size of the cells were found below the importance line in Golden Delicious. But it was found important in Spur Golden Delicious. The correlation between the number of cells on the radius and the size of the fruit was found as important, but it was determined as unimportant in Golden Delicious. The correlation between the specific fruit weights and fruit flesh it was found as important. If specific weight of the fruit flesh increased, specific weight of the fruit increased, too or it is possible to explain that contrary is also true. There was no correlation between the parameters as specific fruit weight and specific weight of the fruit flesh and size and number of cells.44 Despite the fact that the correlation between the number of cells and cell size was unimportant in spur type, it was negative in the standart. When the cell size is increased, the number of cells on the diameter decreased. According to this correlation, the fruit size in Golden Delicious was affected especially by the cell size. But, the size of the fruit in Spur Golden Delicious, was affected by the cell size and partly by the number of cells.